Baş dönmesi olan hastalarda vestibüler rehabilitasyon etkinliğinin araştırılması
Researching the efficiency of vestibular rehabilitation in the patient with vertigo
  1. Tez No: 326552
  2. Yazar: ALİ ERMAN KENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİGEN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışmamızın amacı baş dönmesi şikayeti olan hastaların günlük yaşam aktiviteleri sırasında yaşadıkları denge ve kendine güven sorunları üzerine vestibüler egzersiz programının etkinliğinin değerlendirilmesidir.Ocak 2011-Şubat 2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği'ne baş dönmesi şikayetiyle başvuran 25?45 yaş arası, normal işitmeye sahip, konuşmayı ayırt etme skoru normal sınırlarda olan, nörolojik problemi olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 13 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmada cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey ve eğitim durumu ayrımı yapılmadı.Çalışmaya alınan hastalar The Activities Spesific Balance Confidence (ABC) skalası ile değerlendirildi. Hastalara bakış stabilizasyon egzersizleri, Cawthorne ? Cooksey egzersizleri, postural stabilizasyon egzersizleri ve Brandt ? Darroff egzersizleri öğretilip ev programı şeklinde verildi. Hastalar 3 hafta ve 3 ay sonra ABC skalası ile tekrar değerlendirildi.Çalışma sonunda elde edilen ABC Skala sonuçlarına göre ilk değerlendirme skoru ile ikinci değerlendirme skoru arasında % 10,6, ikinci değerlendirme skoru ile üçüncü değerlendirme skoru arasında %8,3 ve ilk değerlendirme skoru ile üçüncü değerlendirme skoru arasında % 18,9'luk artış tespit edilmiştir. Çalışmamız, baş dönmesi olan ancak işitme kaybı ve nörolojik hastalığı bulunmayan hastalara verilen vestibüler rehabilitasyon egzersizlerinin, baş dönmesinin hastaların günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki olumsuz etkisini azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the efficiency of vestibular rehabilitation programme on the patients with vertigo having problems in self confidence and balance in course of their daily activities.Thirteen patients between the age of 25 and 45 who admitted otorhinolaryngology section in Ondokuz Mayıs University Medical Faculty with the complaint of vertigo were included in the study between January 2011 and February 2012. These patients had normal hearing, speech discrimination scores and neurological examination. Any sexual, socio-economic and educational discrimination were not done in this study.All patients were evaluated with ``The Activities Spesific Balance Confidence?? (ABC) Scale Cawthrone ? Cooksey exercises, postural stabilization exercises and Brandt ? Darrof exercises were teached to the patients. After that they were asked to perform these exercises at home. Patients were called after 3 weeks and 3 months and they were evaluated by ABC scale.According to the findings obtained after the study, %10.6 increase between the first and evaluation performed after 3 weeks, %8.3 increase between evaluation performed after 3 weeks and 3 months and %18.9 increase between the first evaluation and evaluation performed after 3 months. Our study has shown that vestibular rehabilitation exercises lessens the negative effects on the daily routine activities of the patients with vertigo.