Prenatal stres uygulanmış ratlarda postnatal kronik stresin uzaysal öğrenme, hafıza ile korunmaya yönelik geri çekilme davrenışları üzerine etkileri
Effects of prenatal and postnatal chronic stress on spatial learning, memory and defensive withdrawal behaviours of rats
- Tez No: 195386
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Psychology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sıçanlarda prenatal ve postnatal dönemde kronik olarak uygulanan 100 dB siddetindeki beyaz gürültü stresinin bazı bilissel fonksiyonlar ve davranıslar üzerine olan etkisi arastırıldı. Arastırmada deney hayvanı olarak 60 adet disi sıçan ve bunlardan elde edilen 90 adet erkek sıçan kullanıldı. Gebe bırakılan disi sıçanlar prenatal stres (PS) ve kontrol (K) grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. PS grubundakilere gebeligin 14 ile 21. günlerinde beyaz gürültü stresi uygulanırken K grubundakilere herhangi bir islem yapılmadı. Dogum sonrasında PS grubundan elde edilen 40 adet sıçan kronik stres uygulanan (PSKS) ve uygulanmayan (PS0) olmak üzere ikiye ayrılırken, K grubundan elde edilen yavrulardan 20 tanesi kontrol grubunu (K0), geri kalan 30 tanesi ise stres kortikosteron (SKort) grubunu olusturdu. PSKS ve SKort grubundakilere postnatal dönemdeki 30 ile 51. günler arasında her gün, kırkbeser dakika süre ile kronik stres uygulanırken PS0 ve K0 grubundakilere stres uygulanmadı. PSKS, PS0 ve K0 grubundaki sıçanlar eriskin yasa geldiklerinde Morris su labirenti ve korunmaya yönelik geri çekilme testi yapılarak stresin etkileri incelendi. Söz konusu gruplarda her testin bitiminde, SKort grubundakilerde ise 1. gün stres uygulamasından hemen önce (bazal seviye), sonra ve 7, 14, 21. günlerde ise stres uygulamasından sonra serum kortikosteron düzeyleri saptandı. Ögrenme ve davranıs testlerinde gruplar arasında önemli bir fark bulunmazken, SKort grubundaki sıçanlarda 1, 7, 14 ve 21. günlerdeki kortikosteron seviyelerinin stres uygulama öncesine göre istatistiksel önemde arttıgı saptandı. Elde edilen bulgular ısıgında 100 dB siddetindeki beyaz gürültü stresinin prenatal ve prenatal ile birlikte postnatal dönemde uygulanmasının uzaysal ögrenme, hafıza, korku ve anksiyete üzerinde bir etkisinin olmadıgı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Present study was aimed to examine the effects of 100 dB prenatal and chronic postnatal white noise stress (WNS) on some cognitive functions and behaviors of rats. Sixty female Sprague Dawley rats and their 90 male offspring were used. Pregnant rats were divided into two groups as Prenatal Stress (PS) and Control (C). WNS was applied to PS Group between 14th and 21st. days of their pregnancy while C group rats were left undisturbed. After weaning 40 male pups of PS dams were separated into two groups as Prenatal + Chronic postnatal stress (PSCS) and prenatal stress (PS0). Pups of C dams were divided into two groups as Control (C0) and Stress Corticosterone (SCort.) consisted of 20 and 30 animals respectively. WNS (100 dB) was applied to PSCS and SCort animals everyday for 45 minutes between postnatal 30th and 51st days while PS0 and K0 groups were left undisturbed. The effects of stress on adult male offspring were investigated using Morris water maze and defensive withdrawal tests. Blood samples were collected for serum corticosterone levels after each test. Blood samples of SCort animals were collected before stress application and 1st, 7th, 14th, 21st days of the stress period. There were not significant differences among groups for learning and behaviour tests. SCort. animals? corticosterone levels on stress measurement days were significantly higher than basal corticosterone levels. These results indicate that prenatal and prenatal plus postnatal 100 dB WNS does not affect spatial learning, memory, fear related behaviors and anxiety levels of adult male offspring.