Alfa aktinin 3 geni polimorfizmi ile sportif performans ilişkisi
Alpha-actinin-3 gene polymophism and athletic performance
- Tez No: 326562
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ALFA AKTİNİN 3 GENİ POLİMORFİZMİ İLE SPORTİF PERFORMANS İLİŞKİSİBu çalışmanın amacı alfa aktinin 3 geni polimorfizmi ile sportif performans arasında bir ilişkinin olup olmadığının araştırılmasıdır.Çalışmaya yaş ortalamaları 21,8, boy ortalamaları 177,30 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 75,22 kg olan futbol, basketbol, hentbol, voleybol, güreş, judo, yüzme, jimnastik, badminton, okçuluk, su topu ve rugby branşlarından bay-bayan 150 elitsporcu ile yaş ortalamaları 20,30, boy ortalamaları 168,40 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 62,50 kg olan 150 bay-bayan sedanter birey olmak üzere 300 gönüllü denek katıldı.Her bir gönüllüden EDTA içeren tüplere 5'er ml kan alındı. DNA izolasyonu, Vivantis kit protokolüne uygun yapıldı. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ve Restriksiyon ile çoğaltılıp Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Lenght Polymorphism=RFLP) yöntemleri ile test edildi. İstatiksel analizler SPSS 15,0 paketprogramı kullanılarak yapıldı. Elit sporcular ve sedanter bireylerin RR, RX ve XX genotip dağılımları arasında önemli bir fark bulunmamasına rağmen, sedanterlerde XX genotipi elitlere göre daha düşük oranda bulundu (P>0,05).
Özet (Çeviri)
ALPHA-ACTININ-3 GENE POLYMOPHISM AND ATHLETICPERFORMANCEThe aim of this study was to test if there were any relation between alpha-actinin 3 gene polymorphism and sportive performance.Included in the study were 150 female and male elite sportsmen and sportswomen from football, basketball, hentball, volleyball, wrestling, swimming, judo, gymnastics, badminton, archery, water polo and rugby branhes (mean age: 21.8; height:177.3 cm and weight: 75.2 kg), and 150 female and male sedentary students (mean age:20.3; height: 168.4 cm and weight 62.5 kg), totaly 300 volunteers.From each volunteer, 5 ml of blood was withdrawn into an EDTA containing test tube. DNA was isolated using a kit (Vivantis) according to the manufacturer?s instructions. The alpha actinin 3 gene was amplified and tested with the use of Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) techniques. Statistical evaluations were carried out using SPSS 15.0.