Segmental rezeke mandibula onarımında kullanılan farklı osteosentez sistemlerinin sonlu eleman yöntemi ile incelenmesi
Investigation of different osteosynthesis systems for reconstruction of the segmental resected mandible by finite element method
  1. Tez No: 326568
  2. Yazar: KORAY ONUR ŞANAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, segmental rezeksiyon uygulanmış mandibulalara farklı rekonstrüksiyon plağı ve vida kombinasyonları uygulanmasının stres dağılımlarına etkisinin sonlu eleman yöntemi ile incelenmesidir.2 farklı boyutta segmental rezeksiyon (4 delik boyutunda ve 8 delik boyutunda) uygulanmış mandibulalara 2 farklı rekonstrüksiyon plağı (düz ve açılı) ve 5 farklı vida kombinasyonu (4' er vida, 1. vidalar eksiltilmiş, 2. vidalar eksiltilmiş, 3. vidalar eksiltilmiş, 4. vidalar eksiltilmiş) kullanıldı. Çene modeli, rekonstrüksiyon plağı, fiksasyon vidası ve diğer materyallerin üç boyutlu modelleri bilgisayar ortamında oluşturuldu. Rezeksiyon alanının karşı tarafına vertikal olarak 4 mm çapında bir dental implant uygulandı. Daha önceki çalışmalarda kullanılan değerler örnek alınarak, modellere anatomik kas yapışıklık noktalarından çene kapatıcı kuvvetler uygulandı. Yapılan sonlu eleman analizi sonucunda elde edilen veriler; Von mises, maksimum principle ve minimum princple stres değerleri olarak kaydedildi.Rezeksiyon bölgesine yaklaştıkça vidalarda vida boynunda daha yüksek stres değerleri gözlendi. Rezeksiyon boyutunun vidalardaki stres değerlerine belirgin bir etkisi yokken, plak gövdelerinde oluşan stres değerlerini etkilediği görüldü. Dental implantlarda oluşan stresler incelendiğinde; büyük rezeksiyon grubunda, daha düşük stres değerleri bulgulandı. Maksimum ve minimum principle stres değerleri kemiğin tolere edebileceği sınırlar içerisinde idi.Küçük ve büyük rezeksiyon onarımlarında 1. vidalar eksiltilmemelidir. Küçük rezeksiyon onarımlarında 3. vidalar, büyük rezeksiyon onarımlarında 2. vidalar eksiltilebilir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of different reconstruction plates and screw combinations on stress distribution of segmental resected mandibles using finite element analysis method.2 different reconstruction plates (straight and angular) and 5 different screw combinations (four pairs of screws, first screws were subtracted, second screws were subtracted, third screws were subtracted, fourth screws were subtracted) were used on 2 different sized segmental resected mandibles (4 holes sized, 8 holes sized). 3 dimensional models of mandibula, reconstruction plates, fixation screws and the other materials by computer. A 4 mm diameter implant was inserted to opposite side of the resection site. Masticatory loads that have previously determined in literature were applied to the model at the anatomical muscle attachment regions. The data obtained from finite element analysis were recorded as Von mises, maksimum principle and minimum princple stress values.It was observed that stres values on screw neck were higher for screws close to the resection area. Resection size didn?t have significant impact on stress values of screws, while it effected stress values of reconstruction plates. When stress values on dental implants were taken into consideration, lower stres values were observed in large resection group. Maximum and minimum principle stress values were within the tolerance limits of the bone.The first screws shouldn?t be subtracted for reconstruction of small and large resection sites. Subtraction of third screws could be appropriate for reconstruction of small resection sites; while second screws could be subtracted for large resection sites.