Tıp fakültesi kardiyoloji servisinde kalp yetmezliği nedeniyle yatan hastaların yaşam kalitesi ve evde bakım gereksinimleri
Life quality of the patients at the medical faculty in cardiology service due to the heart failure and their needs for caring at homes
- Tez No: 326567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZETTIP FAKÜLTESİ KARDİYOLOJİ SERVİSİNDE KALP YETMEZLİĞİ NEDENİYLE YATAN HASTALARIN YAŞAM KALİTESİ VE EVDE BAKIM GEREKSİNİMLERİBu araştırma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji-Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'nde Kalp Yetmezliği (KY) tanısı ile yatarak tedavi gören hastaların yaşam kalitesi ve evde bakım gereksinimlerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır.Çalışma ilişki arayan tanımlayıcı özellikte planlanmıştır. Araştırmanın yapıldığı tarihler arasında Kardiyoloji-Koroner Yoğun Bakım Ünitesine 228 hasta yatmış olup, araştırma kapsamına alınacak kişi sayısı güç analizi ile belirlenmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 180 KY hastası çalışma kapsamına alınmıştır.Verilerin toplanmasında, hasta bilgi formu, ?MacNew Kalp Hastalığı Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Anketi? ve ?Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği? kullanılmıştır. Veri toplama aracının kapsam geçerliliği için uzman görüşü alınmış, ön uygulama yapılmış ve anket soruları bu kapsamda yeniden düzenlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programı ile bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde; tanımlayıcı istatistikler (yüzde, ortalama), Student t testi, çok değişkenli ANOVA, Spearman Korelasyon analizi, Mann-Withney U testi, Kruskal-Wallis testi, Ki-kare testi, kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilere göre; araştırmaya katılan hastaların MacNew Yaşam Kalitesi Ölçeği Global Skor puan ortalamasının 3,7±0,9 ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği Bağımlı-Kısmen Bağımlı grup (%37,8) puan ortalamasının 16,2±2,8; Bağımsız grup (%62,2) puan ortalamasının 25,0±2,7 olduğu saptanmıştır. Hastaların günlük yaşam aktiviteleri bağımlılık düzeyi ile yaşam kalitesinin ilişkili olduğu, günlük yaşam kalitesi bağımlılık düzeyi arttıkça yaşam kalitesi düzeyinin azaldığı saptanmıştır.Hastaların yaşadığı yer, sahip olduğu çocuk sayısı, uyku düzeni, kişisel bakımını yapabilme durumunun günlük yaşam aktiviteleri bağımlılık düzeyini etkilediği saptanmıştır. Hastaların evde bakımda en çok yardım gereksinimi duyulan aktiviteleri sorgulandığında 1. Sırada %27,2 ile temizlik, 2. Sırada %20,6 ile yemek hazırlama+beslenme ve %20,6 oranında yıkanma+tuvalet ihtiyacının evde bakım gereksiniminin önemli bir kısmını oluşturduğu ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak kalp yetmezliği hastalarının yaşam kalitesi düzeyinin orta düzeyin biraz üzerinde olduğu, günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirmede yardım gereksinimi duyduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda halk sağlığı hemşirelerinin toplumda birey ve ailesine en yakın çalışan sağlık personeli olarak kalp yetmezliği olan hastalara ve ailelerine hastalık ve bakımı ile ilgili eğitim programları düzenlemeleri, multidisipliner çalışmalar yoluyla GYA'nin desteklenip yaşam kalitesini yükseltecek sağlık davranışı geliştirmesinde önemli etkisi olur.Ayşe ÇALOĞLU, Yüksek Lisans TeziOndokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Temmuz-2012
Özet (Çeviri)
ABSTRACTLIFE QUALITY OF THE PATIENTS AT THE MEDICAL FACULTY IN CARDIOLOGY SERVICE DUE TO THE HEART FAILURE AND THEIR NEEDS FOR CARING AT HOMESThis survey has been made by Ondokuz Mayıs University (OMU) Medical Faculty Hospital, Cardiology Coroner Intensive Care Unit , in order to manipulate the life quality of the patients staying at the hospital due to the diagnosis of heart failure, and their needs for caring at homes.Working relationships are planned caller identifying characteristics. Cardiology- coronary intensive care unit where the study of 228 patients between the dates is lying, the number of persons to be included in the study was determined by power analysis. 180 patients of heart failure accepted to be included in this survey and matching the criteria, has been subsumpted to the survey.In order to collect data, question forms were used. This included MacNew Heart Disease Health-Related Quality of Life Instrument and Katz Activities of Daily Living Scale. The opinion of the Expert on the scope validity of the Data Collection Mean has been taken, preimplementation has been made and the questions in this survey has been rearragned. Acquired data has been implemented on the computer with the SPSS 16.0 package programme. In the statistic analysis of data, percentage calculation, arithmetic mean, Students t test, Multivariate ANOVA, Spearman Correlation, Chi-square test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test have been used.According to the data acquired with in the survey, the partaken patients Macnew Life Quality Scale Global Score Average points is 3,7±0,9 and the Macnew Daily Life Activity Scale Dependent-partially dependent group (37,8 %) point saverage 16,2±2,8 ; Independent Group (62 ,2 %) point saverage has been determined as 25,0±2,7.