Atorvastatinin deneysel periodontitis oluşum sürecinde ve periodontitis oluştuktan sonraki dönemde periodonsiyum üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of the role of atorvastatin on periodontium during and after the experimental periodontitis formation
  1. Tez No: 326570
  2. Yazar: UMUT BALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ÇAYIR KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, sistemik ve lokal olarak uygulanan atorvastatinin periodontal hastalık oluşum sürecinde ve periodontitis oluştuktan sonraki dönemde mikrobiyal dental biofilm varlığı ve yokluğunda periodonsiyum üzerine olan etkilerinin histomorfometrik analizle incelenmesi ve immünhistokimyasal olarak VEBF ve MMP-9 immünreaktivitesinin değerlendirilmesiydi.Çalışmada 110 adet erkek Wistar sıçan kullanıldı. Kontrol grubu haricindeki tüm sıçanların 1. molar dişlerine ligatür yerleştirilerek deneysel periodontitis oluşturuldu. Deneysel periodontitis oluşturulan sıçanlarda bir gruba herhangi bir işlem uygulanmazken, diğer gruplara 3 farklı dönemde sistemik ve lokal olarak atorvastatin ve salin uygulandı. Deney periyodu sonunda sakrifiye edilen sıçanlarda histomorfometrik analizle alveol kemiği alanı, alveol kemiği rezorpsiyonu, ataşman kaybı ve immünhistokimyasal analizle VEBF ve MMP-9 immünreaktivitesi değerlendirildi.Her üç farklı dönemde de sistemik ve lokal uygulanan atorvastatinin histomorfometrik ve immünhistokimyasal olarak periodontal dokular üzerinde olumlu etkisi olduğu görüldü. Sistemik ve lokal atorvastatin uygulamaları karşılaştırıldığında, alveol kemiği alanı ve alveol kemiği rezorpsiyonu bulguları açısından lokal atorvastatin uygulamasının daha iyi sonuç verdiği tespit edildi.Çalışmanın sınırlar dahilinde hiperkolesterolemi tedavisinde kullanılan statinlerin periodontal hastalık tedavisinde lokal olarak uygulanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the role of systemically and locally applicated atorvastatin on periodontium using histomorphometric and immunohistochemical analysis during and after the experimental periodontitis formation with/without the presence of microbial dental biofilm.110 male Wistar rats were used in this study. Silk ligatures were placed around first molars in rats except the rats in the control grup. In experimental periodontitis groups, systemic and local atorvastatin, and saline were administered in three different periods to all rats except rats in experimetal periodontitis group (n: 10). Histomorphometric analysis which included area of alveolar bone, alveolar bone resorption and attachment loss, and immunohistochemical analysis which included the immunoreactivity of VEGF and MMP-9 were performed after the rats were sacrified at the end of the experimental procedure.Systemically and locally applicated atorvastatin showed benefical effect on periodontium in all three different periods. Locally applicated atorvastatin shows better results on periodontium with regard to the findings of area of alveolar bone and alveolar bone resorption.In conclusion, statins which is used for hypercholesterolemia treatment can also be used as a local agent for periodontal therapy.