Çanakkale ili Bayramiç ilçesinde uygulanan çeşit değiştirme projesinin değerlendirilmesi ile yeni sofralık çeşitlerin bazı pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
The considering of variety change project applicated in Canakkale Bayramic province and determining some pomological parameters of new table grape variety
- Tez No: 326594
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KAYNAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, 2008 yılında Çanakkale ili Bayramiç ilçesinde başlatılan çeşit değişim projesi kapsamında bazı sofralık çeşitlerin bu bölgeye adaptasyonu incelenmiştir. Bu amaçla; söz konusu projenin en yoğun yürütüldüğü Yassıbağ, Üzümlü ve Serhat yörelerindeki bağlardan proje kapsamında en fazla kullanılan çeşitler olan Alphonse Lavallée ve Cardinal çeşitlerinde bazı fenolojik ve pomolojik özellikler belirlenmiştir. Bu bağlamda fenolojik özellikler bakımından uyanma tarihi, çiçeklenme tarihi, ben düşme tarihi ve hasat tarihi belirlenmiş; pomolojik özellikler bakımından ise, salkım uzunluğu, salkım eni, salkım sıklığı, 100 tane ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde (SÇKM), % asitlik olgunluk indisi saptanmıştır. Diğer taraftan söz konusu yörelerde önemli üretim miktarına sahip üreticiler ile projenin üretici kapsamındaki tepkilerini ölçmek üzere bir anket çalışması yapılmıştır. Bunun yanında; yapılan anket çalışmasından elde edilen sonuçlara göre yöre üreticisi açısından en olumlu çeşitlerin Alphonse Lavallée ve Cardinal olduğu ve projenin yöre açısından gelecek vaat ettiği belirlenmiştir. Yörede eğitim çalışmalarının arttırılması projenin başarıyla tamamlanabilmesi açısından büyük avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, the adaptation of some table grape varieties including the variety change project that has been started in Çanakkale Bayramiç district was carried out. For this purpose, some pomological and phonological parameters of Alphonse Lavallée and Cardinal varieties that has been mostly used in Yassıbağ, Üzümlü and Serhat provinces were determined where project is most intensively enforced. In this context, phonological parameters such as bud break date, bloom date, veraison date, weight of 100 fruit, soluble solids content (SSC), % titratable acidity (TA) and maturity index were fixed. On the other hand, a survey research has been materialized with the wine growers that have big productions on the named districts. According to the results of survey research, Alphonse Lavallée and Cardinal were found the most positive and auspicious varieties for the region as the views of wine growers. The education studies in the region will benefit in terms of succeeding the project.