Serçeler Köyü Kartaldağ altın madeninden alınan cevherlerde FAAS yöntemiyle Au ve Ag tayini
Determination of Au and Ag with FAAS in ores obtained from Kartaldag gold mine in Serçeler Village
- Tez No: 326595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez kapsamında; örneklerdeki Au(III) iyonlarının zenginleştirilmesinde sıvı-sıvı ekstraksiyonu uygulanırken, Ag(I) iyonlarının zenginleştirilmesi ve ayrılmasında hem sıvı-sıvı ekstraksiyonu hem de katı faz ekstraksiyonu uygulanmıştır. Zenginleştirilen örnekler alevli AAS ile tayin edilmiştir. Au(III) ve Ag(I) iyonlarının sıvı-sıvı ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesinde MIBK kullanılmıştır. Altın için gözlenebilme sınırı 0,034 mg/L ve 1 ppm için bağıl standart sapması (BSS) % 3,21 olarak bulunmuştur. Mevcut yöntem cevher örneklerindeki Au(III) ve Ag(I) analizlerine uygulanmış olup yüksek doğruluk ve tekrarlanabilirlik elde edilmiştir.Ag(I) iyonlarının katı faz ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesinde, Ag(I) iyonları 3-(2-aminoetilamino)propil bağlı silika jel (AEAP-SJ) içeren kolon kullanılmış ve elde edilen elüent alevli AAS ile tayin edilmiştir. Ag(I) iyonlarının kantitatif geri kazanımı için numune pH'ı, akış hızı ve hacmi, elüent türü, derişimi, pH'ı ve akış hızı gibi faktörlerin etkisi araştırılmıştır. Ayrıca Ag(I) iyonlarının kantitatif geri kazanımı üzerine bazı matriks elementlerinin etkisi incelenmiştir. Ag(I) için gözlenebilme sınırı 7,2 µg/L ve 0,3 ppm için BSS % 2,92 bulunmuştur. Mevcut yöntem gerçek cevher örneklerine uygulanmış olup Ag(I) iyonları kantitatif olarak geri kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; Au(III) ions were preconcentrated from samples by using liquid-liquid extraction, indeed Ag(I) ions were preconcentrated and seperated by using both liquid-liquid extraction and solid phase extraction. The preconcentrated samples were determined by flame AAS. Au(III) and Ag(I) ions were preconcentrated with liquid-liquid extraction by MIBK. In this method, detection limit of Au (III) and relaative standard deviation (RSD) for 1 ppm gold were found to be 0.034 mg/L and 3.21 % respectively. The purposed method was applied to determination of Au(III) and Ag(I) analysis in real ore samples and high accuracy and precision were obtained.For preconcentration of Ag(I) by using solid phase extraction, a coloumn obtained from silica gel which include 3-2-amminoethylammino)propyl was used and obtained elution solutions were determined by flame AAS. In order to obtain quantitative recovery of silver, the efectt of the factors such as sample pH, flow rate and volume, the type of eluent solution and it?s concentration, pH and flow rate on the preconcentration efficiency have been investigated. Additionally the effect of some matrix elements were investigated on the recovery of Ag(I) ions. The detection limit of silver and RSD for 0.3 ppm Ag(I) were found to be 7.2 µg/L and 2.92 %., respectively. This purposed method was applied to determination real ore samples and Ag(I) ions has been recovered as quantitative.