Photocataltic activity of Zr-doped TiO2 on organic compounds
Zr-katkılı TiO2'nin organik bileşikler üzerindeki fotokataliz etkisi
- Tez No: 502671
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın ana hedefi Zr-katkılı TiO2'nin organik bileşikler üzerindeki fotokataliz etkisini araştırmaktır.Bu doğrultuda önce anataz yapıdaki TiO2 nano-kristalleri (nM: TiO2:Zr) Zr ile katkılandırılmıştır. Bu amaçla ince asıltılı pelte (sol-gel) destekli polimerleştirici kompleks ateşleme yöntemi (PCCM) ve hidrotermal yöntemleri kullanılarak farklı nano-yapılara sahip çeşitli TiO2 tozları (Zr-modifiye TiO2 parçacıkları, TiO2 ve %5 ZrO2-TiO) elde edilmiştir. Ardından bunlar SEM, UV-VIS, XRD ve XPS analizlerine tabi tutularak özellikleri tespit edilmiştir. Sonuçlar TiO2 ile hazırlanmış tüm maddelerin anataz yapılarının yüksek düzeyde kararlı olduklarını ve yüzey alanlarının arttığını göstermektedir. UV-VIS dörtgen yansıma spektroskopi sonuçları TiO2'nin bant genişliğinin daralmasından ve optik tepki alanının morötesinden görülebilir ışığa kaymasından katkı maddelerinin sorumlu olduğuna işaret etmektedir. Zr-katkılı TiO2 katalizörlerinin fotokatilitik aktiviteleri Metilen Mavisi (MB Test), Mor Boya (Purple Dye Test), Metil Portakal (Methyl Orange Test) ve Malaşit Yeşili (Malecite Green Test) testleri ile araştırılmıştır. Gün ışığının etkilerini taklit etmek için tüm testler için bir ksenon feneri yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Her ne kadar bu yaklaşımla testlerden sonuç almak UV yöntemine göre daha uzun sürse de, bu yöntem daha ekonomik ve pratiktir. Ayrıca ortaya çıkan çözünme de en iyi alternatif yöntemlere göre daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu nedenle incelenen parçacıkların ticarileştirilmesinin önündeki önemli bir engel ortadan kalkmaktadır
Özet (Çeviri)
Doped-TiO2 nanocrystalline powders (nM:TiO2:Zr) with anatase structure .we have focused on the production of different nanostructured Zr modified TiO2 powders as a material for photocatalytic by sol gel assist- polymerizing complexing combustion method (PCCM) and hydrothermal method and characterized by SEM Analysis, UV-VIS anylsis, XRD Analysis Of Zr Modified TiO2 particles, XRD Analysis Of TiO2 and 5 % ZrO2-TiO, XPS Anlysis Of Zr Modified TiO2 particules, XPS Anlysis Of 5%Zr-TiO2 particules .Results revealed that the anatase structure is highly stable for all doped TiO2 prepared compounds with enhancement in the surface area. UV-Vis diffuse reflectance spectra showed that these dopants were responsible for narrowing the band gap of TiO2 and shifting its optical response from ultraviolet to visible-light region. The photocatalytic activities of Zr-doped TiO2 catalysts were investigated with testingwith these materials (Methylene Blue (MB) Test, Purple Dye (PD) Test, Methly Orange (MO) Test and Malecite Green (MG) Test ) . all experiments were done with the help of a xenon lantern to simulate the sun's rays., it was found that The results of the obtained tests have a longer duration than the results in the literature made with UV, they are very important in terms of cost analysis and practical use. the resulting disintegration rates are still faster than the best alternative methods. for this reason a great obstacle for the commercialization of the particle has come to an end.