Parasetamol'ün elektrokimyasal yükseltgenme özelliğinden yararlanarak ilaç dozaj formlarından miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of paracetamol in drug dosage forms based on its electrochemical oxidation behaviour
- Tez No: 326620
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, parasetamol'ün elektrokimyasal yükseltgenme özelliği camsı karbon elektrotta voltametrik tekniklerle incelendi. Optimum deney şartlarını belirlemek için farklı destek elektrolitlerde diferansiyel puls voltametrisi (DPV) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri ile voltamogramlar alındı. Çalışma ortamı olarak, camsı karbon elektrot da keskin pikin ve maksimum akımın gözlendiği asetat tamponu (pH= 4.51) seçildi. Parasetamol'ün pik akımına ve pik potansiyeline pH'ın etkisi DPV tekniği ile incelendi. Tarama hızının pik akımına etkisi ise CV tekniği ile incelendi.Uygulanan voltametrik tekniğin doğruluk ve kesinliği kontrol etmek amacı ile ilaç tabletinde ki parasetamol miktarı belirlendi. Aynı zamanda parasetamol'ün geri kazanım çalışmaları da yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical properties of paracetamol was investigated at glassy carbon electrode by voltammetric tehniques. Voltamograms were taken in different supporting electrolyte by differential pulse voltammetry (DPV) and cyclic voltammetry (CV) techniques to determine optimum experimental conditions. Because of the sharp peak and maxium current, asetat buffer (pH= 4.51) was selected as supporting electrolyte for optimium conditions.The effects of pH on the peak current and peak potential for paracetamol was investigated by DPV tehnique. The effect of scan rate on the peak current was investigated by CV technique.In order to check accucarcy and precision of applied voltammetric tehniques, the amount of paracetamol was determined in drug tablets. Recovery experiment of paracetamol was also carried out from the drug tablet.