Çanakkale yöresinde kullanılan Külsil fungusitinin insan periferal lenfositleri üzerinde genotoksik ve sitotoksik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the genotoxic and cytotoxic effects of külsil fungicide in human peripheral lymphocytes used in Canakkale province
- Tez No: 326621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT AKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada triazol sınıfı fungusitlerden myclobutanil etken maddesi içeren Külsil pestisitinin insan periferal lenfosit kültürleri üzerindeki genotoksik etkisi, in vitro kromozomal anormallikleri (KA) ve mikronükleus testi (MN) ile saptanmıştır. Bu testlerin yanı sıra sitotoksik etkinin belirlenmesi için mitotik indeks (Mİ) ve nükleer bölünme indeksi (NBİ) yöntemleri de kullanılmıştır. Kültüre edilen lenfositler myclobutanilin 3,125; 6,25; 12,5; 25 ve 50 ppm'lik beş farklı dozuna 24 ve 48 saat boyunca maruz bırakılmıştır. Külsil fungusiti 24 saatlik 3,125 ppm'lik dozu hariç tüm uygulamalarda kontrole göre kromozomal anormallik frekansını doza bağlı olarak anlamlı derecede arttırmıştır. Aynı şekilde Külsil'in 48 saatlik 3,125 ppm'lik dozu hariç tüm uygulamalar kontrolle karşılaştırıldığında mikronükleus frekansını doza bağlı olarak anlamlı derecede arttırmıştır. Külsil fungusitinin 50 ppm'lik dozu ise her iki uygulama süresinde de lenfositler üzerine toksik etki göstermiştir. Külsil fungusitinin nükleer bölünme indeksinde istatistiksel açıdan anlamlı olmayan düşüşe neden olduğu bulunmuştur. Kontrolle karşılaştırıldığında Külsil fungusiti 24 saatlik 3,125 ppm'lik dozu hariç tüm uygulamalarda mitotik indeksi doza bağlı olarak anlamlı derecede düşürmüştür. 24 saatlik 25 ppm ve 48 saatlik 25 ppm'lik dozlarda mitotik indeks sırası ile %43,75 ve %78,47'lik düşüş göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre myclobutanil etken maddeli Külsil fungusitinin uygulanan doza bağlı olarak insan lenfosit kültürleri üzerinde klastojenik ve anöjenik etki gösterebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in vitro genotoxic effects of Külsil, which includes triazole fungicide myclobutanil, was investigated by using chromosomal aberrations (CAs) and micronucleus test (MN) in human peripheral lymphocyte cultures. Effects of on mitotic index (MI) and nuclear division index (NDI) were also investigated for determination cytotoxicity. Lymphocytes were treated with 3,125; 6,25; 12,5; 25 and 50 ppm doses of Külsil fungucide for 24 and 48 hours. Külsil fungicide significantly increased chromosomal aberration frequency at all treatments except 3,125 ppm dose for 24 h when compared with the control and this increase was dose-dependent in both treatment times. In the same way, Külsil increased micronucleus frequency with dose-dependently at all treatments except 3,125 ppm dose for 48 h when compared with the control. Külsil fungicide was toxic on lymphocytes at 50 ppm with both treatment times. Külsil decreased nuclear division index but this decrease was not statistically significant. Külsil fungicide significantly decreased the mitotic index with dose-dependently at all treatments except 3,125 ppm for 24 h when compared with the control group. Most effective decreasing in mitotic index in 25 ppm treatment when compared with the control group in 24 h and 48 h were observed respectively 43,75% and 78,47%. The results of this experiments showed that Külsil fungicide, which includes triazole fungicide myclobutanil, has clastogenic and aneugenic effects on human lymphocytes cultures depending on dose.