Demir ortoborat'ın sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of iron orthoborate
  1. Tez No: 326629
  2. Yazar: ENGİN MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada; değişik başlatıcılarla hazırlanan demir ortoborat örneğinin yapısal özellikleri incelenmiştir. Elde edilen ürünün yapısal özellikleri PXRD, FT-IR, UV-VIS-NIR, SEM yöntemleri ile,ısısal kararlılıkları TGA/DTA tekniği ile ve manyetik özellikleri Titreşem Örnek Manyotometre (VSM) tekniği ile incelenmiştir.Demir kaynağı olarak Fe2(SO4)3.H2O; bor kaynağı olarak H3BO3 ve B2O3 kullanılmıştır. Yüksek sıcaklık Katı Hal yöntemi uygulanarak, Fe:B=1:3 mol oranında çalışılmıştır. En yüksek saflıktaki demir ortoborat (Fe3BO6), klasik katı hal yöntemi ile demir(III) sülfat ve borik asit başlatıcılarından elde edilmiştir. Ortorombik kristal sisteme (Norberjit tipi) sahip olan Fe3BO6'ın hücre parametrelerinin a=10.048.(2).Å, b=8.531.(2).Å, c=4.466.(1).Å değerlerinde bulunduğu ICDD veri tabanından tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Using the structural properties of iron orthoborate sample prepared using different precursors was comparatively investigated. The structural properties of the product was characterized by PXRD, FT-IR, UV-VIS-NIR, SEM, methods and thermal stabilities were analyzed by TGA/DTA technique and magnetic properties of product were investigated by Vibrating Sample Magnetometer ( VSM ) technique.Fe2(SO4)3.H2O was used as iron source H3BO3 and B2O3 were used as boron sources. High Temperature Solid State Synthesis method was applied with Fe:B=1:3 mole ratio. High purity iron orthoborate (Fe3BO6) was obtained from iron(III) sulfate and boric acid precursors by high temperature solid state synthesis. Fe3BO6 was orthorhombic crystal system (Norbergite type) and cell parameters were determined a=10.048.(2).Å, b=8.531.(2).Å, c=4.466.(1).Å values from ICDD data base.