Akseptör yan gruplar içeren yeni tür iletken polimerlerin sentezi elektrokimyasal ve fotokimyasal karakterizasyonları
Synthesis of new type of conducting polymers containing side groups their electrochemical and photochemical characterizations
- Tez No: 326640
- Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Science and Technology, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada akseptör yan grup içeren elektroaktif monomer sentezlenmiş ve elektrokimyasal yolla ITO/Cam yüzeyine polimerleştirilmiştir. Sentezi yapılan tüm çıkış bileşiklerinin ve sonuç ürünlerinin yapısal karakterizasyonunu belirlemek amacıyla 1H-NMR ve FT-IR spektrofotometre ölçümleri yapılmıştır. Bileşiğin optik band boşluğu değeri UV-Vis absorbsiyon spektrumlarından, elektrokimyasal band boşluğu değeri ise döngüsel voltametri (CV) ölçümlerinden hesaplanmış, UV-floresans ölçümleri alınarak, UV-Vis ve CV ölçümleriyle beraber değerlendirilmesi sonucunda elektron-enerji transfer mekanizması belirlenmiştir. ITO/Cam yüzeyine elektrokimyasal yolla kaplanan polimerlerin elektrokromik davranışları, spektro-elektrokimyasal ölçümler sonucunda belirlenmiştir. Geniş bir renk skalasının aynı polimer film üzerinde, farklı potansiyellerde gözlenmesi mümkün olabilmiştir. Kinetik çalışmasında, elektrokromik polimerlerin yükseltgenme indirgenme cevap zamanları ve kararlılıklarının iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electroactive monomer containing acceptor side groups was synthesized and polymerized onto the surface of ITO/glass via electrochemical process. Structural characterizations of all synthesized compounds were identified by using FT-IR and 1H-NMR spectroscopy. The optical and electrochemical HOMO-LUMO band gap values were calculated by using UV-Vis absorbtion and cyclic voltametry (CV) measurements, respectively. In addition, electron-energy transfer mechanisms of synthesized donor-acceptor structures were determined by utilizing UV-fluorescence, UV-Vis and cyclic voltammetry measurements. Electrochromic behaviours of donor-acceptor polymers coated on to ITO/glass surface via electrochemical process were determined by the spectro-electrochemical measurements. It was possible to observe a wide color scale on the same polymer film with different potentials. As a result of kinetic study, oxidation and reduction response times and stabilities of the polymer films were determined as quite good.