Alifatik etoksisilan grubu içeren imin polimerlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of imine polymers containing aliphatic etoxy silane group
- Tez No: 326639
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
4-hidroksibenzaldehit, 3,4-dihidroksibenzaldehit, 2-hidroksibenzaldehit, o-vanilin ve 2-hidroksi-1-naftaldehitin oksidatif polikondenzasyon reaksiyonu ile polialdehit bileşikleri sentezlendi. Sonra her bir polialdehite (3-aminopropil)-trietoksisilan amini katılarak aşı polimerleri sentezlendi. Oksidant olarak sodyum hipoklorit (NaOCl) kullanıldı. Sentezlenen polialdehit ve poliiminlerin çözünürlük testleri; etanol, metanol, toluen, n-hekzan, aseton, THF, kloroform, DMF ve DMSO' da gerçekleştirildi. Polialdehitlerin ve poliiminlerin yapıları, FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR ve XPS spektrumlarıyla aydınlatıldı. Ayrıca polialdehitlerin ve poliiminlerin termal özellikleri, TGA, DTG, DTA ve DSC teknikleri ile belirlendi. Elde edilen bileşiklerin fotolüminesans (PL) özellikleri DMSO' da ki çözeltilerinden belirlendi. Floresans ölçümleri değişik konsantrasyonlardaki çözeltilerde maksimum PL şiddetini elde etmek için optimum konsantrasyonlarda uygulandı. Sentezlenen polimerlerin iletkenlik özellikleri incelendi. Elde edilen polimerlerin sayıca ortalama molekül ağırlığı, kütlece ortalama molekül ağırlığı ve polidisperslik indeksi değerleri, büyüklükçe ayırma kromatografisi (SEC) ölçümlerinden belirlendi. Yüzey morfolojilerinin belirlemek için sentezlenen polimerlerin SEM görüntüleri alındı.
Özet (Çeviri)
A series of polyaldehyte were synthesized by oxidative condensation reaction of 4-hydroxybenzaldehyte, 3,4-dihidroxybenzaldehyte, 2-hydroxybenzaldehyte, o-van and 2-hydroxy-1-naphthaldehyte. Polimers were synthesized from this polyaldehytes. Then, graft imine polymers obtained by adding 3-(aminopropyl)-triethoxysilane to this polymers. Sodium hypochlorite (NaOCl) used as oxidant. All of the synthesized polyaldehytes and polyimines were performed solubility tests in toluen, ethanol, methanol, n-hexane, acetone, THF, chloroform, DMF and DMSO. All compounds were characterized by FT-IR, UV-Vis, 1H-NMR, 13C-NMR and XPS spectrums. In addition, thermal properties of properties of the synthesized compounds were determined in solution forms in DMSO. Fluorescence measurements were carried out in various concentrated solutions to determine the optimum concentrations to obtain the maximal PL intensities. Conductivity properties of polymers were search. The number average molecular weight (Mn), weight average molecular weight (Mw) and polydispersity index (PDI) values of the synthesized compounds were determined by the size exclusion chromatography (SEC). SEM images of the synthesized polymers were obtained to look at surface morphology properties.