Adli kontrol
Judicial check
- Tez No: 326704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN YOKUŞ SEVÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Adli Kontrol tutuklamaya alternatif olarak 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 109. ve 115. maddeleri arasında bağımsız olarak düzenlemiş, Türk ceza muhakemesi hukuku için yeni bir koruma tedbiridir.Adli kontrol, asıl amacı maddi gerçeğin ortaya çıkarılması olan ceza muhakeme hukukunda, bu amaca hizmet eder ve muhakeme sonucunda verilecek hükmün infazını sağlar. Kişi hakkında kanunda öngörülen cezası 3 yıl veya daha az hapis cezası olan bir suçtan dolayı yürütülen soruşturmanın her aşamasında, tutuklama sebeplerinin bulunması durumunda, kanunda yazılı belli yükümlülüklerin yerine getirilmesi şartıyla adli makam ve mercilerin denetimi ve kontrolü altında, hâkim kararıyla kişinin serbest bırakılması şeklinde uygulanır.Adli kontrol tutuklamaya göre özgürlüğü daha az kısıtladığından, bu tedbirin koruma tedbiri olmasının yanında insancıl yönü de vardır. Tutuklamaya alternatif olması itibariyle tutuklamayla ulaşılmak istenen amaca daha özgürlükçü olan adli kontrol ile ulaşılabilir. Uygulamasının yaygınlaşması ile cezaevlerinin dolmasının önüne geçilebileceği gibi tutuklanmayıp, adli kontrol altına alınan şahıslar için kişisel ve sosyal faydaları olacaktır. Yaptığımız bu çalışmada, adli kontrolün ne olduğunu, uygulanması için gereken şartları ve uygulama usulünü ayrıntılı bir şekilde ortaya koymaya çalıştık. Çalışma sonunda bu koruma tedbirinin henüz yeterince uygulanamadığı ve uygulanmasına yönelik bazı kanuni eksikliklerin giderilmesi gerektiği kanaatine ulaştık.
Özet (Çeviri)
Judıcıal control that is an alternative for arresting is a new protective precuation for Turkish Law of Criminal Procedure independently arranged between the numbers 109-115 Criminal Procedure Code that was come into exist on 1st July 2005.Judıcıal control serves the purpose in Criminal Procedure Code which purpose is to reveal the truth and also it ensures of the execution that is given by the court. With the decision of judge judıcıal control is done in the form of releasing people in law on the punishment, that are prescribed imprisonment for 3 years and less of an offense at every stage of the investigation conducted under the control of judicial department.Since it is an alternative for the aim that is wanted to be reach by arresting, it can be reached by judıcıal control which is more liberterian. As judıcıal control restricts independency less than arresting, it has a humane part as well as being a protective precuation. With becoming widespread in practise an important problem for society and state prison stuffeds can be avoided as well as positive social and personal effects on people that are under the judıcıal control. We have tried to state what is control conditions that are needed for application and how can it be applied. We have come to an agreement that some deficiencies in law must be overcome to common the practise..