Adli kontrol
Judicial control
  1. Tez No: 407874
  2. Yazar: AHMET YÜZÜNCÜDÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ALTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Adli kontrol tedbiri ceza muhakemesinin sağlıklı yürümesini ve yargılama sonucu verilen hükmün infaz edilebilmesini sağlayan tutuklamaya alternatif bir koruma tedbiri türüdür. Adli kontrol bir koruma tedbiri olarak ceza muhakemesi hukukumuza ilk defa 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ile girmiş ve Ceza Muhakemesi Kanunun 109-115. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Ceza muhakemesi hukukunun esas amacı maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Bu nedenle şüpheli veya sanık hakkında bir nevi cezai niteliğe dönüşen tutuklama koruma tedbirinin ulaşmak istediği amaçlara adli kontrol tedbiri ile ulaşmak mümkün olduğunda öncelikle adli kontrol tedbirinin uygulanması gerekecektir. Çalışmamızda adli kontrolün tanımı, hukuki niteliği, amacı, uygulanma şartları, uluslararası hukuktaki yeri, ceza muhakemesi hukukumuzdaki adli kontrol tedbir türleri ile bu tedbirlerin uygulanma şekli irdelenmiş, ayrıca adli kontrol kararının sonuçları ve bu karara karşı başvurulabilecek kanun yolu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
By allowing criminal procedures to progress effectively and enabling the execution of the judgement made as a result of the trial, the judicial control measure is a type of protection measure that offers an alternative to arrest. As a protection measure, judicial control was introduced to our criminal procedure for the first time with the Criminal Procedure Law No. 5271 dated 01.06.2005, and enacted under the articles 109-115 of the Criminal Procedure Law. The essential objective of the Criminal Procedure Law is to bring out the material fact. Therefore, in cases where it is possible to achieve the objectives of the protection measure, which turns into a kind of punishment for the suspect or the defendant, through judicial control measure it will be necessary to take judicial control measure. In our study, the definition, legal status, aim, and practice principles of judicial control are analyzed, along with its status in international law. Furthermore, the types of judicial control measure and how they are practiced in our criminal procedure law are analyzed, with special focus on the results of judicial control decision and the legal remedy that can be taken against such decision.