Cumhuriyet Dönemi müderrislernden Silvanlı Seyda Molla Ali Zila'nın (ilmî) hayatı, eserleri ve kişiliği
Mollah Ali Zila; the madrasah teacher of Republic Era from Silvan: His life, knowledge, words and complete works
  1. Tez No: 326711
  2. Yazar: ARAFAT YAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İslam ülkelerinde X. yüzyıldan itibaren orta ve yüksek öğretim kurumları olarak hizmet veren medreseler Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile kapatılmış; ancak Şark medreseleri hizmet vermeye devam etmiştir.Cumhuriyetin kuruluşundan sonra bölgemizde faaliyet gösteren medreselerde birçok âlim yetişmiştir. Biz de bu âlimlerden biri olan Molla Ali İlmî'nin hayatını, eserlerini ve kişiliğini araştırmaya çalıştık.Tezimizi giriş ve üç bölüm olarak ele aldık. Girişte bir İslam eğitim kurumu olarak medresenin ve özellikle de Şark medreselerinin tarihçesi ve önemi üzerinde durduk. Birinci bölümde Molla Ali İlmî'nin kimliği, öğrenim hayatı ve müderrisliğini ele aldık. İkinci bölümde Molla Ali İlmî'nin eserlerine, üçüncü bölümde ise dünya görüşüne yer verdik.
Özet (Çeviri)
There have been numerous studies on Madrasah, the secondary and higher educational instituitions in Islamic states since from the 10th century. Although Madrasah have been illegalized with ?Tevhidi Tedrisat? rule, following the foundation of the Republic, the eastern Madrasah continued to live.Being active in our region, eastern Madrasah raised up many scholars in Republic time. We studied the biography, works and personality of Molla Ali Ilmi, one of those scholars studied in eastern Madrasah.Our thesis constitues from the Introduction and three more chapters. In the Introduction, we investigated the Madrasah, especially the brief history and significance of the eastern Madrasah which is an Islamic educational instituion. We covered biography, study life and teaching life of Molla Ali Ilmi in the 1st Chapter, while examining his works and his philosophy in the 2nd Chapter and in the 3rd Chapter, respectively.