Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ'lerin) finansman sorunlarının çözümünde kredi garanti fonu uygulaması: Diyarbakır ili örneği
Application of credit guarantee fund solving SMEs' financing problems: Case of Diyarbakır
  1. Tez No: 326712
  2. Yazar: REMZİ GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Ülke ekonomisinin gelişmesinde büyük öneme sahip olan KOBİ'lerin yaşadıkları finansman sorunları, kullandıkları finansman teknikleri ve bu teknikler arasında kredi garanti fonlarının kullanım düzeyi ve etkilerinin incelendiği bu çalışma, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde, KOBİ'lerin tanımı, özellikleri, avantajları, dezavantajları, Türkiye ve Dünya ekonomisindeki yeri ve önemi, KOBİ'lerin karşılaştıkları sorunlar ve nedenleri; ikinci bölümde ise KOBİ'lerin finansman sorunları çözümünde kullandıkları kaynaklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde çalışmanın konusunu oluşturan kredi garanti fonlarının kuruluş amaçları, faydaları ve türlerinin yanı sıra, Türkiye uygulaması KGF A.Ş.'nin kuruluş amacı, ortaklık yapısı, teminat kullandırım şartları ve performans göstergelerinden detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmanın amacı doğrultusunda 75 KOBİ'den elde edilen anket verileri değerlendirilmiştir. Bu veriler SPSS 18.0 kullanılarak değerlendirilmiş, verilerin yorumlanmasında frekans, Ki-Kare ve korelâsyon testleri kullanılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen bulgular doğrultusunda çalışmadan faydalanabilecek taraflara öneriler yer almaktadır. Analiz sonucunda, KGF kefaleti kullanımının düşük olduğu, başvuran 9 firmadan sadece 6'sının fon kefaletinden faydalanabildiği görülmüştür. Ayrıca finansal planlama yapma ile finansman sorunu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamış; finansal planlama ile hukuki yapı ve faaliyet alanı arasında pozitif, KOBİ ölçeği arasında ise negatif yönlü; banka kredisi kullanımı ile hukuki yapı arasında pozitif, yıllık ciro ve KOBİ ölçeği arasında ise negatif yönlü anlamlı ilişki bulunduğu, yapılan testler sonucunda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the financial problems of SMEs operating in Diyarbakir, financing techniques they use to solve these problems, the level of using these techniques, and to evaluate the effects of the Credit Guarantee Fund. This consists of four parts: In the first section, the definition, the features, the advantages, the disadvantages, the role and the importance of SMEs in Turkey and the world economy, and the causes of problems faced by SMEs; and in the second section resources utilized to solve the financing problems of SMEs is examined. In the third section, beside form the subject of credit guarantee funds, the types and the benefits, the implementation of Turkey KGF Inc.'s purpose of the organization, ownership structure, collateral requirements and performance indicators of utilization are discussed in detail. In the fourth section, the data obtained from 75 SMEs is analyzed by the SPSS 18.0. Frequency, chi-square and correlation tests were used. Finally, in accordance with the study findings, we will give suggestions to beneficiary. After analyzing, it is observed that the usage of CGF is low among SMEs and only 6 of 9 SMEs applied to fund benefited from credit guarantee services. In addition, a significant relationship between the problems of financing and financial planning is not found and, it is found by the results of tests carried out that, there is a positive correlation among financial planning and legal structure, activity area; a negative correlation with scale of SME. Also found a positive correlation among using bank loans and legal structure, annual turnover and a negative significant relationship between scales of SME.