Platon ve Aristoteles'in politikalarının ontolojik temelleri
Ontological basics of Plato's and Aristotle's politics
- Tez No: 326713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Platon ve Aristoteles'in felsefeleri arasındaki temel fark onların ontolojileri ve epistemolojileri arasındaki farklardan kaynaklanır. Bu yüzden Platon ve Aristoteles'in politik görüşleri arasındaki farkın daha iyi kavranılabilinsin diye ilk önce onların ontolojileri ve epistemolojileri arasındaki farkları ortaya konuldu. Bu iki temel alandaki farklılıklar onların özellikle insan anlayışları hakkındaki görüşlerinde daha belirgin olarak ortaya çıkar. İnsan konusundaki farklılıklar kendilerini siyaset görüşlerinde daha açık ortaya koyduğundan dolayı bu iki filozofun insan hakkındaki görüşlerinin daha net anlaşılabilmesi için ruh ve etik yaklaşımları incelendi.Aristoteles ve Platon'un felsefeleri genel hatları incelendikten sonra politik görüşleri detaylı bir şekilde incelendi. Bu detaylı inceleme içerisinde sırası geldiğinde bu iki filozofun politik görüşleri ile ontolojileri, epistemolojileri, ruh görüşleri ve etikleri arasındaki ilişkiler ortaya konuldu. Son olarak bu iki filozofun ontolojilerinin, epistemolojilerinin, ruh görüşlerinin ve etiklerinin politik görüş üzerindeki etkileri sırasıyla detaylı bir şekilde sunuldu.
Özet (Çeviri)
The main difference between Plato?s and Aristotle?s philosophy result from differences between their ontology and epistemology. Thus, firstly differences between their ontology and epistemology were propounded so that differences between Plato?s and Aristotle?s political views can be comprehended better. Differences between in these two basic area clearly occur especially in their concept which is about human. Because differences about human propound themselves more clearly in political views, their spirit and ethic approaches were analyzed so that these two philosophers? views which are about human can be understood more clearly.After Plato?s and Aristotle?s philosophies were broadly analyzed, their political views were analyzed exhaustively. In this detailed analysis, relationship between these two philosophers? political views and their ontology, epistemology, spirit approach and ethic in due course was propounded. Finally, these two philosophers? ontologies, epistemologies, spirit approaches and ethics influences on their political view were presented in detail.