Nûreddin Birîfkânî'nin hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
Nûreddin Birîfkânî's life, works and mystical views
  1. Tez No: 326732
  2. Yazar: MAHMUT ULUCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Nûreddin Birîfkânî 19. yüzyılda Musul vilayetinde yetişmiş bir âlim, mutasavvıf, şâir ve yazardır. Birîfkânî'nin birçok manzum ve nesir eseri bulunmaktadır. Ayrıca Birîfkânî pek çok halîfe ve mürîd yetiştirmiştir. Siyasetten uzak sade bir yaşantıyı tercih eden Birîfkânî yaptığı hizmetleriyle kendi döneminde çok büyük bir kitleye hitap etmiştir. Birîfkânî'nin bu etkisi eserleri ve halîfeleriyle günümüze kadar devam etmiş ve görüşleriyle Kâdiriyye tarîkati içinde Birîfkâniyye kolunun teşekkül etmesine öncülük etmiştir.
Özet (Çeviri)
Nûreddin Birîfkânî is a scholar, mystic, poet and writter who grew up in Mosul province, in 19th century. There are many works of Birîfkânî in verse and prose. In addition, he trained many khalifahs and disciples. Birîfkânî who prefered a simple life away from politics, had a very large audience during his own service. This effect of Birîfkânî has continued until today thanks to his works and khalifahs, and with his views he led to formation of Birîfkâniyya arm in Qadiriyya sect.