Meşrûtiyetin sosyal kabulü: Diyarbakır ve çevresi örneği
The social acceptance of constitution: Example Diyarbakir and the surrounding area
- Tez No: 326733
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada II. Meşrutiyet'in İlanı'nın -Diyarbakır ve çevresinde- sosyal kabulü ele alınmıştır. II. Meşrutiyet, Osmanlı Devletinin yarı demokratik yönetime geçtiği bir dönemdir. Bu dönemde İstanbul'da siyasal ve toplumsal hareketlilikler görülmüştür. Bu politik ve toplumsal hareketlilikler birçok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde“Meşrutiyet”hakkında genel bilgiler ve Meşrutiyetin arka planı olarak Osmanlı Devlet idaresi ele alınmıştır. Bunun yanında Osmanlı Devletinin 17. ve 18. yüzyılda ki yenilenme faaliyetleri Meşrutiyete hazırlayıcı faaliyetler olarak düşünülmüş ve ele alınmıştır. İkinci bölümde Osmanlı Vilayat-ı Şarkiyesi ve Diyarbakır Vilayeti ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise II. Meşrutiyetin Diyarbakır ve çevresindeki yansımaları ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler II. Meşrutiyet, Diyarbakır Vilayeti, Sosyal Kabul
Özet (Çeviri)
In this study , the social acceptance of the proclamation of II. Constitutional Monarchy in and around Diyarbakir was analysed. II. Constitutional Monarchy that period the Ottoman Empire had passed semidemocratic government. During this period the politicaland social movement were appeared in İstanbul. This political and social movement were analysed very much by many researchers. This study consist of three chapters. İn the first chapters, some information was given about“II. Constitutional Monarchy”and Ottoman state administration was analysed as background of the Constirutional Monarchy. İn addition, regeneration activities in the 17 and 18 century of the Ottoman Empire was considered and analysed as preparatory activities to Constirutional Monarchy İn the second chapter, the general information were given about the eastern cities Ottoman Empire and the province of Diyarbakır. İn the third chapter, reflections of the Constitutional Monarchy that was seen in and around Diyarbakir were analysed. Key Words II. Constitutional Monarchy, The Province of Diyarbakır, The Social Acceptance.