Sağlık işletmelerinde takım performansı
Team performance in the healthcare businesses
  1. Tez No: 326731
  2. Yazar: AHMET BALSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD KINGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Takım çalışması, günümüzde pek çok işletmenin giderek daha fazla önem verdiği bir olgu haline gelmiştir. İşletmelerin takım çalışmasına verdiği bu artan önemin temel nedeni, takım çalışması ile insan kaynakları performansının da artacağı, bunun da işletmeye daha yüksek düzeylerde etkinlik (efficiency) ve verimlilik getireceğine dair temel inançtır.Takım çalışmasının en önemli işlevi, oluşturulan pozitif sinerji sayesinde, personelin bireysel kapasitelerinin üstünde bir çaba göstermelerini sağlaması ve genel performans düzeyini artırmasıdır. Takım çalışmasında takımın bir bütün olarak performansı, bireylerin ayrı ayrı gösterebilecekleri maksimum performansın toplamından büyüktür.Takım performansı değerlendirilirken; işgören, takım ve örgüt hedeflerinin açıkça ortaya konması, performans standartlarının belirlenmesi ve takım üyelerine geribildirimde bulunulması gerekmektedir. Takım performansını ölçecek sistemin temel unsurları birey performansı ve takım performansıdır. Bu iki unsur birbirlerini etkilemekte ve tamamlamakta, sonuçta da örgütün performansı bundan doğrudan etkilenmektedir. Takım bazlı performans değerleme sistemleri, takımın kuvvetli ve zayıf noktalarını görmek ve takımın başarısını engelleyen unsurları ortadan kaldırmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede örgütten beklenen performansın düzenli olarak gözden geçirilmesi ve hedeflenen performansa ulaşmayı engelleyen unsurların yok edilmesi mümkün olmaktadır.Bu bağlamda, sağlık işletmelerinde takım performansı olgusunu açıklamaya çalıştığımız tezimiz, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ?sağlık işletmeleri? başlığı altında; sağlık işletmesi kavramı, sağlık işletmelerinin özellikleri, sınıflandırılması ve işlevleri açıklanmaya çalışılmıştır. ?Takım? başlıklı ikinci bölümde; takım çalışmasının amacı ve önemi, takım türleri, takım oluşturma süreçleri ve takım çalışmasının önündeki engeller gibi konularda bilgi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm olan ?performans? bölümünde ise; performans yönetimi, performans değerleme süreci ve performans geliştirme kavramları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Son bölümde ise; takım performansı olgusunu ölçmeye yönelik olarak, literatüre dayanılarak hazırlanan ankete verilen cevapların istatistiksel analizine ve bu sonuçların değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Team work has been a phenomenon which is increasingly given importance by many organizations today. The main reason for the increasing importance of teamwork in the businesses is the belief that team work will enhance the performance of human resources so that it will provide efficiency and productivity at higher levels for the businesses.The most important function of team work, thanks to positive synergy created, is that it makes the staff work beyond their capacity; and it increases the overall performance level. Performance of the team, as a whole, is greater than the sum of the maximum performance that individuals have separately.While evaluating team performance, it is required that the objectives for the employee, team and the organization are clearly determined; there should be performance standards and feedback should be provided to team members. The foundational elements of a system to measure the team performance are individual performance and team performance. These two elements complement and influence each other, and as a result, the organization's performance is directly affected by it. Team-based performance evaluation systems are used in order to know the strengths and weaknesses of team and to eliminate elements that prevent the success of the team. In this way, it is possible to regularly review the expected performance of the organization and the elimination of the factors which prevent the targeted performance.Within this context, this thesis, in which we try to explain `team performance? phenomenon in healthcare businesses, consists of four chapters. In the first chapter, under the title