Bir popüler romancı olarak Ahmed Vâlâ Nureddin
As a popular novelist: Ahmed Vâlâ Nureddin
  1. Tez No: 370162
  2. Yazar: MUSTAFA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BEHCET SAZYEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ahmed Vâlâ Nureddin'in yayınlanmış olan popüler romanlarının değerlendirildiği bu tez, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde popüler kültür, popüler roman ve Türkiye'de popüler romancılık konuları incelenmiş ve böylelikle de çalışmanın ikinci bölümü için gerekli olan teorik bilgiler bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Ahmed Vâla Nureddin'in hayatı ve romancılığına değinildikten sonra, yazarın romanları, popüler roman türünün özelliklerine göre değerlendirilmiş ve bu romanlarda bulunan popüler özellikler tespit edilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken, yazarın romanları aşk, polisiye ve tarihi romanlar olacak şekilde, türlerine ayrılarak incelenmiştir. Popüler romanlar her ne kadar ticari kaygılarla, basit düzeyde yazılmış eserler olsa da, akademik çalışmalar bu romanları görmezden gelemez. Bu tez çalışması da, geniş bir entelektüel çevreye ve birikime sahip olan Ahmed Vâlâ Nureddin'in romanlarını değerlendirirken, Türkiye'de çok az çalışılan bir alan olan popüler romancılığa katkıda bulunma amacını taşımıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores Ahmed Vâlâ Nureddin's popular novel. It consists with two parts. In the first part investigates the notions of popular culture, popular novel and popular novel in Turkey. This part provides a theoretical background for the next section. The second section explores Ahmed Vâlâ Nureddin's life and theory of fiction found in his novel. This investigation has been carried out according to a categorization: a) historical, b) detective and c)romance. Despites its ties with commercial concerns and does not go beyond a simple usage of language, this thesis argues that popular novel occupies a crucial place in literature. By working with Ahmed Vâlâ Nureddin's novel this study has aimed to contribute to the field of popular novel which still stays as an under-studied subject in the literature.