Küreselleşmenin Türkiye'de ücret ve gelir eşitsizliğine etkileri
The effects of globalization over wage and income inequality in Turkey
- Tez No: 326785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Türkiye'de küreselleşmenin ücret ve gelir eşitsizliği üzerindeki etkilerini incelemektedir. Geleneksel ticaret teorisi, ticari serbestleşme sonucu gelişmekte olan ülkelerde (GOÜ) vasıfsız emeğin ücretinin olumlu yönde etkileneceğini ve vasıflı ve vasıfsız emek arasındaki ücret eşitsizliğinin azalacağını öngörür. Ancak yapılan çalışmalar birçok GOÜ'de ücret eşitsizliğinin arttığına işaret etmektedir.Bu çalışmada, neo-liberal dönemde Türkiye'de bölgesel ve sektörel eşitsizlik, bölgelerin ve sektörlerin eşitsizliğe yaptığı katkılar ayrıştırılarak analiz edilmiştir. Theil'in T istatistiğinden yararlanılarak yapılan sektörler ve bölgeler arası ücret eşitsizliği analizine göre bölgeler arası eşitsizlik 1980'li yıllarda artarken, 90'ların ortalarından itibaren düşüş trendine girmiştir. Bununla birlikte, 2009 yılındaki ücret eşitsizliği Türkiye'nin dışa açıldığı 1980 yılındaki ücret eşitsizliğine kıyasla daha yüksektir. Neo-liberal dönemde Türkiye'nin Batı ve Doğu bölgeleri arasındaki eşitsizlik azalmamıştır. Bir diğer bulgu, kriz yıllarında sektörler ve bölgeler arası ücret eşitsizliğinin artma eğiliminde olduğudur.Çalışmada ayrıca ticari serbestleşmenin bölgesel ücret ve gelir eşitsizliğine etkisi panel veri analizi ile araştırılmıştır. Ekonometrik model tahmin sonuçlarına göre, 2000'li yıllarda bölgenin dış ticaret hacmindeki artışın bölge içi imalat sanayi alt sektörleri arasındaki ücret eşitsizliği üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, on bir ana sektör arasındaki ücret eşitsizliği üzerinde anlamlı pozitif etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca dış ticaret hacmindeki artış bölge içi gelir eşitsizliğini de artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of globalization over wage and income inequality in Turkey. Traditional trade theory predicts that as a result of trade liberalization in developing countries, unskilled labor wages will be affected in a positive way and wage inequality between skilled and unskilled labor will be reduced. However, studies indicate that wage inequality in many developing countries have increased.In this study, sectoral and regional inequality in the neo-liberal era in Turkey have been analyzed by decomposing the contributions of sectors and regions to inequality. According to inter-sectoral and inter-regional wage inequality analysis which exploits Theil?s T statistic, inter-regional inequality increased in the 1980s, has shown a declining trend since the mid-90s. However, in 2009, wage inequality was higher than inequality in wages in 1980, starting year of Turkey's openness policy. In the neo-liberal period, inequality between Turkey?s Eastern and Western regions haven?t declined. Another finding of the study is the increasing trend during the crisis years in inter-sectoral and inter-regional wage inequality.In the study also the effect of trade liberalization over the regional wage and income inequality was investigated by panel data analysis. According to the econometric model estimation results, in the 2000s the increase in the region's foreign trade volume has had no significant effect on within region wage inequality between sub-sectors of the manufacturing industry, but there is evidence that it has had significant positive effect on within region wage inequality between the main eleven sectors of the economy. Furthermore, the increase in the region?s foreign trade volume increases income inequality in the region.