Lübnan'da milliyetçilik düşüncesinin gelişim süreci ve Lübnan'daki Ermeni milliyetçiliğinin Türkiye-Lübnan ilişkilerine etkileri
Development process of nationalism idea in Lebanon and Lebanese Armeninan nationalism's effects on Turkey-Lebanon relations
  1. Tez No: 326801
  2. Yazar: OĞUZ KAZMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HATİPOĞLU TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
  10. Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Lübnan Orta Doğu'da yer alan, birbirinden farklı mezhep ve cemaatleri barından, 1943 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan bir devlettir. Çalışmada Lübnan'da milliyetçilik ideolojisinin gelişim süreci ve Lübnan vatandaşı Ermenilerin Türkiye ile Lübnan'ın aralarındaki ilişkilere etkileri incelenmiştir.Çalışmanın kuramsal çerçeve bölümünde milliyetçilik ideolojisi ele alınmıştır. Öncelikle Milliyetçiliğin temelini oluşturan millet kavramına değinilmiştir. Millet kavramının çeşitli düşünürler tarafından yapılan tanımlarının ardından milleti oluşturan etmenlere değinilmiştir. Bunun devamında milliyetçilik kavramı açıklanmış ve milliyetçiliğin anlaşılmasını kolay kılan milletçilik teorilerine değinilmiştir. Son kısımda ise ulus devlet kavramı irdelenmiş, tarihsel süreçte ulus devlet kavramının nasıl geliştiği incelenmiştir.Bulgular ve yorum bölümünde ilk olarak Lübnan'ın siyaset tarihi ve toplumsal yapısına değinilmiştir. Ardından Lübnan'da milliyetçilik düşüncesinin gelişim sürecine değinilmiştir. Bu kısımın devamında Ermeni milliyetçiliği incelenmiştir. Çalışmanın Türkiye odaklı kısmında da ilk olarak Türkiye'nin genel olarak nasıl bir dış politika anlayışı benimsediği incelenmiş, bu politikanın Lübnan üzerinde nasıl şekillendiği değerlendirilmiştir. En son bölümde ise Türkiye-Lübnan ilişkilerine Lübnan'daki Ermeni milliyetçiliğinin yapmış olduğu etkiye değinilmiştir.Sonuç ve değerlendirmeler bölümünde de çalışmanın önemli yerleri üzerinden tekrar geçilmiş ve çalışma sonucunda varılan hükümler belirtilmiştir. Çalışma tamamlandığında Lübnan'daki Ermeni milliyetçiliğinin Türkiye ile Lübnan arasındaki ilişkileri olumsuz etkilediği kanısına varılmıştır. Lübnan'da milliyetçilik düşüncesinin tam olarak başarıya sahip olduğu söylenememektedir. Bu yüzden Lübnan'da Ermeni milliyetçiliğinin sesinin gür çıktığı değerlendirilmiştir. 1915 olaylarına ilişkin kararın Lübnan Parlamentosu'nda kabul edilmiş olması iki ülke arasındaki ilişkilere etki eden en büyük olay olmuştur.
Özet (Çeviri)
Lebanon is a country, which based on Middle East, includes different communities and established in 1943. In this study development of nationalism in Lebanon and Lebanese Armenians' effects on relations between Turkey and Lebanon were examined.In theoretical part of the study idea of nationalism was abstracted. Firstly concept of nation was examined. The definations of different thinkers about concept of nation and factors which establish a nation were examined. Afterwards, nationalism and theories of nationalism were discussed. At the end of this part, nation state were defined and its historical backround were examined.In the part of findings and paraphrase first, Lebanon's political history and social structure were examined. Then, the development of nationalism in Lebanon community were examined. Follow through this part of, Armenian nationalism were analyzed. The part of the study that focused on Turkey showed the general principles of Turkey's foreign affairs and its effects on Lebanon. At the end of this part, the Armenian nationalism in Lebanon?s effects on relations between Turkey and Lebonon were examined.In the result and evaluation part the important parts of the study were re-mentioned and the arbitrament after the study were explained. At the end of the study, it was decided that the Armeninan nationalism in Lebanon had negative effects on relations between Turkey and Lebanon. The other results were that nationalism idea in Lebanon was failed to made a nation state. For that reason in Lebanon Armenian nationalism has a strong place. It is clearly proved that the biggest problem between two states? relations is The Lebanon Parliament?s decision about 1915 events.