Arap milliyetçiliği bağlamında Corci Zeydan'ın romancılığı
Jurji Zaidan's novelistic in the context of Arabic nationalism
- Tez No: 426322
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABELA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
XIX. ve XX. yüzyılda dünya genelinde olduğu gibi Arap coğrafyasında da büyük değişimler meydana gelmiştir. Fransız İhtilali'nin etkisiyle ortaya çıkan milliyetçilik akımı XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Arap bölgelerini etkisi altına almaya başlamıştır. Başlangıçta Suriye ve Lübnan vilayetlerinde Hıristiyan orta sınıf arasında görülen Arap milliyetçiliği düşüncesi zamanla Orta Doğunun geneline yayılmış, bunun sonucu olarak Arap dili, tarihi ve edebiyatı alanında yapılan çalışmalar hareketlilik kazanmıştır. XIX. yüzyılın ikinci yarısı ile XX. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşayan ve milliyetçi kişiliği ile dikkat çeken Corci Zeydan bu dönemin önde gelen edip ve yazarlarındandır. Arap tarihi, dili ve edebiyatı alanında kaleme aldığı eserlerle hem yaşadığı dönemde hem de ölümünden sonra adından sıkça söz ettirmiştir. Onun telif ettiği eserler arasında İslam tarihini konu edinen romanlar oldukça dikkat çekicidir. Bu çalışmada Arap milliyetçiliği bağlamında Lübnan asıllı bir Hıristiyan olan Corci Zeydan'ın romancılığı üzerinde durulmuştur. Bir giriş ve dört bölümden oluşan çalışmanın giriş kısmında Arap milliyetçiliğinin doğuşundan ve Arap edebiyatında edebi bir tür olarak tarihî romanın ortaya çıkışı üzerindeki etkisinden söz edilmiştir. Birinci bölümde Zeydan'ın hayatı ve eserleri üzerinde durulmuş, ikinci bölümde romanlarındaki yapı incelenmiş, üçüncü bölümde anlatım teknikleri, dil ve üslup konularına değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise romanların Arap milliyetçiliğinin düşünsel altyapısını oluşturmayı hedefleyen içeriği hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the nineteenth and twentieth centuries, great changes occurred throughout the world as well as in the Arabic geography. The nationalism trend, took place by the effect of French Revolution, started to penetrate to Arabic territories dating from second part of nineteenth century. In the beginning, Arabic nationalist thought was seen in the Syria and Lebanon regions particularly among the Christian middle class, but in time expanded across the Middle East. As a result of this, studies in the field of Arabic language, history and literature have accelerated. Jurji Zaidan, 1861-1914, who is originally a Lebanese Christian, was among the most important and prominent litterateurs and authors of that period who also came forward with his nationalist personality. Both in his time and after his death, his name has been frequently mentioned through his works in the field of language, literature and Arab history. He gained great fame with his historical novels related to the history of Islam. The thesis examines Zaidan's novelistic in the context of Arabic nationalism. It consists of an introduction and four chapters. In the introduction, we focused on the emergence of Arabic nationalism and its impact on the development of historical novel as a literary genre in the field of Arabic literature. The first chapter includes Zaidan's life and his works. The second chapter is about the structure of his novels and third mentions his manner, techniques of narration and linguistic features of his novels. The last chapter deals with his novels' content vis-à-vis its purpose in constituting the ideological background of Arabic nationalism.