Arabesk filmlerde çocuk
The child in arabesque films
- Tez No: 326809
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
1980?de bir furya haline gelen arabeskçi çocukların filmlerindeki, çocukluğun yitiriliş öyküsünün incelenmesi hedeflenmiştir. 1960?lı ve 1970?li yıllarda Türk sinemasında, ?acılı çocuk? yüzünün devamlılığı olan çocuk yıldızların yerini arabeskin, acılı ve doğulu bir çehreye sahip çocukları alır. Arabeskçi çocukların oldukça acıklı şarkı ve melodram türüne yakın arabesk filmleri toplumu etkilemeyi başarmışlardır. Bu başarıda arabeskin ?acılı çocuk? karakterlerinin, Türk halkının kolektif duygularına seslenmelerindeki payı büyüktür. Arabeskçi çocuklar, filmlerinde hem çocuk hem de yetişkinliği temsil eden karakterlerdir. Bu ikili temsil, bir taraftan çocukluğu yok etmek de diğer taraftan bir ?minyatür yetişkin? olmalarını sağlamıştır
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the history of the loss of childhood in the arabesque children's movies which has become a glut in 1980s. Arabesque's sad and oriental faced children take place of the child stars who are the continiuity of the“sad child”face of Turkish cinema in 60's and 70's. Arabesqued children's rather pathetic songs and movies, which are closed to melodrama genre, has managed to influence the society. In this success, arabesque's“sad child”characters speaking to the Turkish people's collective feelings is important. Arabesqued children are characters who are representing both childhood and adulthood in their movies. This dual representationallow them on one hand to eliminate the childhood, on the other hand to become“miniature adult”.