Yeşilçam'dan arabeske Türk sinemasında çocuk tahayyülünün dönüşümü
The continuities and the changes of child image in Turkish cinema from Yesilcam to arabesk
  1. Tez No: 605222
  2. Yazar: GÜLÇİN PAMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZYILMAZ YILDIZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında, Yeşilçam ve Arabesk filmlerinde çocuk temsilleri, başrollerinde çocuk yıldızların oynadığı bir grup filmin analizi üzerinden araştırılmıştır. Filmlerdeki çocuk temsilinin dönüşümünün anlaşılabilmesi için öncelikle ideal modern Türk çocuğu tanımlanmıştır. Yeşilçam sinemasında ideal Türk çocuğunun pek görünmediği, Arabesk filmlerindeyse Türk çocuğunun ortadan tamamen kaybolduğu tezi bazı film örnekleri üzerinden savunulmuştur. Bunun olası nedenleri üzerinde durulmuş, modernleşmenin ve ülkenin sosyal-siyasi-ekonomik hayatındaki gelişmelerin ideal Türk çocuğunun sinemada karşılık bulamaması üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the representations of children in Yeşilçam and Arabesk films is examined through the analysis of a group of films starring children. In order to understand the transformation of child representation in the films, first of all, the ideal modern Turkish child is defined. The thesis that the ideal Turkish child hardly ever appears in Yeşilçam cinema and that the Turkish child disappears completely in Arabesque films is defended through some film examples. The possible reasons for this is emphasized and the effects of modernization and the disturbance in the social-political-economic life of Turkey on the inability of the ideal Turkish child to find a response in the cinema is examined.