Kobaylarda halothan ve izofluranın karaciğer histopatolojisi üzerine etkisi
- Tez No: 32683
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu eksperimental çalışmamızda yıllardır oldukça yaygın bir şekilde inhalasyon anesteziği olarak kullanılan halolan ile son zamanlarda kullanım alanına giren ve gitlikçe yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan izofluranın kobay karaciğeri üzerine olan etkisini karşılaştırdık ve aralarında hepatotoksisite yönünden bir fark olup olmadığını araştırdık. Kobayları her grupta üç subgrup olmak üzere üç gruba ayırdık ve halotan (H) ve izofluran (I) gruplarında 31 'er, kontrol (K) grubunda ise 18 denek (kobay) çalıştık. H-| subgrubuna 1 saat süre ile %1 halotan, l-| subgrubuna 1 saat süre ile %1.4 izofluran, K-| subgrubuna ise 1 saat süre ile sadece oksijen verildi. Mükerrer anestezinin etkisini araştırmak için ikinci subgruplara (H2, l2, K2 ) on gün arayla iki defa, üçüncü subgruplara (H3, l3, K3) ise onar gün ara ile üç defa aynı işlemi uyguladık. İşlem bittikten sonra öldürülen deneklerin karaciğerleri hepatotoksisite açısından histolojik skorlama yöntemi ile değerlendirildi. Kontrol grubunda hepatotoksisite meydana gelmezken %1 halotan ve %1.4 izofluran verilen kobaylarda normal karaciğer yapısı gösteren kobaylarla birlikte hafif sellüler bozukluktan santral ven yakınında yaygın nekroza kadar değişen patoloji gösteren kobay karaciğerleri olmuştur. Halotan ve izofluran grupları arasında istatistiki olarak anlamlı herhangi bir fark bulunmamıştır. Kontrol grubuna göre hem halotan, hem de izofluran grubu istatistiki olarak anlamlı bir şekilde hepatotoksik bulunmuştur. Hepatotoksisite üzerine mükerrer anestezinin istatistiki olarak anlamlı etkisi olmamıştır. Sonuç olarak hepatotoksisite yönünden izofluranın halotana üstün olduğu gösterilememiştir. Operasyona alınacak olguların preanestezik viziti çok iyi yapılıp kullanılacak anestezik madde ona göre seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
İn this experimental study we compared the effects on liver tissi of halothane as an inhalational anesthetic agent used for a long time and isoflurane which was commonly used recently and was gradually being starte d in use and we searched that whether these two agents have any difference on the hepatotoxicity. (*uinea~pigs were divided into three groups each consist of three subgroups. ^n halothane group and isoflurane group, 31 aniaals were used in each group while 18 animals were used in control group. ^n subgroup 1 of halothane,!/“ halothane for one hour was administered while in subroup 1 of isoflurane, 1.4'”isoflurane was administered for one hour.-^-n control group l,only oxygen was administered for one hour.^-n second subgroups, the same procedure was repeated after 10 days while third subgroups it was repeated three times in each 10 days.-“nimals were sacrified and their livers were studied histopath”ologically and each slide was scored according to hepatotoxic changes In control groups no change was observed in liver tissues, but both in halothane group and isoflurane group some histological change; was observed from minimal celluler changes to diffuse necrosis..“o statistically difference was found between these two groups. In comparing with the control group, both inhalation agents were found hepatotoxic..”s a conclusion itis n~t confirmed that isoflurane was a better inhalation as-ent than hoi otbsne fo? liver ti£*=uf:. DOKUMANT&SYO