Vekuronyum ve atrakuryum uygulamalarının serum kreatin fosfokinaz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 32682
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Pediyatrik anestezide kas gevşekliği oluşturmak amacıyla uygulanan ajanlardan birisi süksinilkolin1 dir. Bu ajanın oluşturduğu kas fasikülasyonlarına bağlı olarak serum CPK düzeylerinde artmalara neden olduğu bilinmektedir. CPK kas hasarını gösteren spesifik bir enzimdir. Çalışmamızda, halotan ve isofluran ile genel anestezi uygulanan pediyatrik hastalarda vekuronyum ve atrakuryum' un kas hasarına neden olup olmadığını irdelemek amacıyla serum CPK düzeyleri üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Araştırmamız yaşlan 2 ile 13 arasında değişen 40 hastada gerçekleştirildi. Hastalarımız rastgele 4 gruba ayrılarak; 1. grupta halotan+vekuronyum bromid, Il.grupta halotan+atrakuryum besilat, III. grupta isofluran+vekuronyum bromid ve IV.gupta ise isofluran+atrakuryum besilat uygulandı. Her gruba operasyondan 45 dakika once 0. 1 mg/kg diazem ve 0.015 mg/kg atropin ile premedikasyon yapıldı. Hastalarımızdan endüksiyondan önce, endüksiyondan sonra, entübasyondan sonra ve endüksiyondan 30, 60, 180 dakika sonra alman venöz kan örneklerinde serum CPK düzeyleri ölçüldü. Grup I, II, III ve IVteki olguların serum CPK düzeylerinin, endüksiyon öncesi döneme göre endüksiyon ve entübasyon sonrası dönemlerde, endüksiyonu izleyen 30., 60., 180. dakikalarda istatistiksel olarak önemli derecede arttığı saptandı (p0.05). Bu serum düzeylerinin normal değerler içinde kalması; uyguladığımız tekniklerin serum CPK düzeylerini önemli derecede etkilemediğini gösterir yöndedir. Çalışmamızın sonucunda, pediyatrik hastalarda halotan ve isofluran anestezisi esnasında vekuronyum ve atrakuryum uygulamalarının kas hasarının anlamlı bir göstergesi olan serum CPK düzeylerini istatistiksel olarak arttırdığı ancak klinik olarak önemli derecede arttırmadığı; bu yöntemlerin anestezi pratiğinde kas hasarına neden olmaksızın güvenle kullanılabileceği kanısına varıldı. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Succinylcholine is one of the neuromuscular relaxant agents in pediatric anaesthesia. This agent is known to cause the increases on serum CPK levels due to muscular fasiculations. CPK is the specific enzyme that indicates muscular injury. In our study, we aimed to research the effects of vecuronium and atracurium on CPK serum levels in the patient anaesthetized with halothane or isoflurane. This study carried out on 40 patients, age to 2 to 13. Our patients were divided into four groups. In group I halotane+vecuronim bromid, in group II halotane+atracurium besylate, in group III isoflurane+vecuronium bromid and in group IV isoflurane+atfacurium besylate were administrated to obtain anesthesia and neuromuscular relaxation. İn all groups diazepam 0. 1 mg/kg and atropine sulphate 0.015 mg/kg were applied for premedication 45 minutes before the operations. The serum levels of CPK were determined in the blood samples that were taken before and after induction, after intubation and at 30, 6, 1Ş0 minutes following induction. The serum levels of CPK in groups I, II, III and IV were determined to be statistically higher at 30, 60, 180 minutes following induction and after intubation than before induction (p0.05). These findings showed that the techniques we performed had no significant effect on serum CPK levels. In conclusion during halothane and isoflurane anesthesia, administration of vecuronium or atracurium caused statistically significant increases at the CPK level which is indicate muscular injury. But these increases were not significant clinically. We considered that these methods can be used safely in anesthesia practice without - muscular injury. 31