Türk romanında roman sanatının ele alınışı
Examining the art of novel in Turkish novels
  1. Tez No: 326844
  2. Yazar: KADİR CAN DİLBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Roman, Tanzimat ile başlayan batılılaşma sürecinin bir parçası olarak çevirilerle Türk edebiyatına giren bir türdür. Roman türünün Ahmet Midhat Efendi ile başlayan serüveni, bugünün post-modern romanına kadar gelişerek gelir. Önceleri bir gerçeği anlatmak yahut tasvir etmek amacı taşıyan romanlar, günümüzde yerini kurmaca-üstkurmaca romanlara bırakırlar. Romanın gelişim süreciyle doğru orantıya sahip roman sanatı, bir romanın anlaşılmasını ve tekniğinin gelişmesini sağlar. Türk edebiyatında roman türünün geç gelişmesi, roman sanatı üzerine yapılan çalışmaları aksatmış ve roman sanatı yerine kuramsal tartışmaların üzerinde durulmasına neden olmuştur. Türk Romanında Roman Sanatının Ele Alınışı isimli çalışmamızda Ahmet Midhat Efendi ile başlayan gelişim sürecinin romanlara nasıl yansıdığı, daha sonraki dönemlerde romanların nasıl bir gelişim gösterdiği ve 1970 sonrasında romanlarda nasıl bir kırılma yaşandığı üzerine eğilinerek roman içinde roman sanatının nasıl yapılandığı açıklanmaya çalışılmıştır. Özellikle, tespit edilen ve incelemeye alınan yirmi yedi romanda anlatıcıdan anlatım tekniklerine, karakterden olay örgüsüne, mekândan zamana kadar roman sanatının tüm ayrıntılarına inilerek Türk edebiyatındaki roman sanatı konusundaki eksikliğin giderilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Novel is a genre that stepped in Turkish literature through translations as a part of the Westernization process starting with the Tanzimat (Political reforms in 1839). This genre's adventure starts from Ahmet Midhat Efendi and comes until today's postmodern novel in an advancing way. While purposing to narrate or depict a truth in the beginning, novels have given way to fiction-metafiction today. Having been developed in direct proportion to the development process of novel, the art of novel helps a novel be understood and develop technically. Delayed development of the novel genre in Turkish literature hindered the studies on the art of novel and led to laying more weight theoretical discussion than the art of novel. In our study under the title of Examining the Art of Novel in Turkish Novels', we try to explain how the art of novel has been structured within novels by dealing with how the development process starting from Ahmet Midhat Efendi redounded on Turkish novels, how they made progress in the subsequent years and what a kind of breakage has been observed in the novels after 1970's. We aim to fill the deficiency in the art of novel in Turkish literature by scrutinizing the art of novel with all the details from their narrator to narration tecniques, from characters to plot, and from place to time particularly over the twenty seven novels which we singled out and examined.