Ahmet Oktay'ın hayatı sanat anlayışı ve şiiri üzerine bir inceleme
An analsis on Ahmet Oktay's life viev of art and poem
- Tez No: 326843
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 644
Özet
Bu çalışmada Ahmet Oktay'ın hayatı, sanat anlayışı ve şiirleri bütün yönleriyle incelenmiştir. Ahmet Oktay, ilk eserlerini 1950'lerden sonra vermeye başlasa da 1940 kuşağı olarak bilinen toplumcu gerçekçilerin etkisi ile sanat anlayışını oluşturmuş bir şairdir. İlk eserlerinde edebî ve sanatsal meselelere toplumcu gerçekçiliğin dünya görüşüne bağlı olarak yaklaşmıştır. Garip Hareketi'nin etkisinin azaldığı, İkinci Yeni şiirinin yeni yeni oluşmaya başladığı dönemde o, çocukluğuna ve ilk gençlik dönemindeki etkilere bağlı olarak toplumcu gerçekçiliği seçmiş ve sosyal yapının temele alındığı eserler üretmiştir.Çalışmanın amacı, Ahmet Oktay şiirinin temellerini belirleyerek, içerik ve yapı açısından şiirinde meydana gelen gelişmeleri ve değişimleri ortaya koymaktır. Ayrıca, Ahmet Oktay şiirinin poetik, estetik, epistemolojik yapısına ulaşılmaya çalışılmıştır. Şiirlerin yazılış biçimi, şiir tekniğini meydana getirirken oluşturduğu yöntemler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, life, concept of art and poems of Ahmet Oktay were studied comprehensively from all perspectives. Ahmet Oktay is a poet who formulated his concept of art in the light of socialist realists also known as 1940 generation, while he yielded his early works following 1950s. In his early works, he approached to literature and artistic matters through the perspective of socialist realism. In the term, when the effect of Garip movement lost its significance and İkinci Yeni started to emerge, he chose socialist realism attaching to the factors overshadowing his childhood and his youth, and he produced works taking the social structure as their basis.The aim of the article is to present the developments and changes in his poetry in terms of content and structure by determining the basis of Ahmet Oktay's poetry. Moreover, the poetical, aesthetical and epistemological structure of the Ahmet Oktay?s poems were tried to be reached. The writing style, the poem technique and methods formulated throughout writing process were all investigated.