Klasik Dönem Arap edebiyatında nesir
The prose in Classical Period of the Arab literature
  1. Tez No: 326852
  2. Yazar: MUHAMMET SELİM İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Bu tez, Arap edebiyatı tarihinde, Câhiliye döneminden (m.500) Abbâsiler döneminin sonuna (m.1258) kadar geçen sürede, bir edebi tür olarak nesir sanatının gelişimini konu almaktadır. Bu alandaki çalışmamıza kaynak olarak Arap edebiyatı alanında yazılmış eski kaynaklar ve modern dönemde konuyla ilgili olarak yazılmış eserlere başvurulmuştur. Câhiliye dönemi, Sadru'l-islâm dönemi, Emeviler dönemi ve Abbâsiler dönemi olarak dört bölümden oluşan bu çalışma son döneme kadar edebî tür olarak işlenen hitâbet, kitâbet, vasiyet, tevki'at, risâle, makâme, münâzara ve hikâye türlerinin örneklerini ve temsilcileriyle birlikte sunumunu içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, on Arabic literature, is subject to development of the art of prose as a litarary genre from the age of ignorance (AD.500) to end of the age of Abbâsid (AD.1258). During this time, the genres, given in the field of scientific prose in Arab literature, is discussed with examples and represantatives of this genre. As a resource of study in this area, ancient sources and modern works which were written in Arabic literature were consulted. This study, consists of four parts as ages of ignorance, apparance of Islam, age of Umayyad and Age of Abbâsid, includes example of types of writing, last will, tevqi, letter, maqame, discussion and story which are processed as a literary genre until last age of Abbâsid and includes presentations with represantives.