The emotional experiences of Turkish university students: Exploring the role of academic emotions and academic achievement in self-regulated learning
Türk üniversite öğrencilerinin duygusal deneyimleri: Öz yönlendirmeli öğrenmede akademik duygu ve akademik başarı rolünü inceleme
- Tez No: 326861
 - Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA HARPUTLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk üniversite öğrencilerinin duygusal deneyimlerini incelemek ve öz yönlendirmeli öğrenmede akademik duygu ve akademik başarının rolünü araştırmaktı. Aynı zamanda, bu çalışmanın amacı duyguların duyuşsal, bilişsel, güdüsel ve işlev bilimsel parçalarının alt ölçeklerinin yanı sıra; bölüm ve cinsiyet göz önüne alındığında, öğrenme ve sınava girme öncesinde, esnasında ve sonrasında öz yönlendirmeli öğrenme ve akademik duygular arasındaki ilişkiyi incelemekti.215 katılımcı, normalde Mühendislik Fakültesi Bölümleri öğrencileri olan, 2011 - 2012 akademik yılında Atatürk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu hazırlık sınıfı öğrencileriydi. Bu araştırmanın verileri Pekrun, Goetz ve Perry (2005) tarafından oluşturulan Başarı Duyguları Anketi ve Pintrich ve DeGroot (1991) tarafından hazırlanan Öğrenme Anketi Motive Stratejisi ölçeklerini kullanarak toplandı.Sonuçlar duyguların akademik başarı açısından öz yönlendirmeli öğrenmede öğrenci davranış ve tutumunun önemli belirleyicileri olduğunu göstermiştir. Sonuçlar aynı zamanda t değerlerinin bölüm ve cinsiyet açısından akademik duygular ve akademik başarıda üniversite öğrencilerinin puanları arasındaki farklılıklar hakkında istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermiştir. Bu çalışma öğrenme ve sınava girme açısından akademik duygular ve öz yönlendirmeli öğrenme arasındaki ilişkinin çoğu akademik duygular bakımından istatistiksel olarak anlamlı olduğunu bulmuştur. Son olarak, duyguların sadece öğrencilerin duyuşsal, bilişsel, güdüsel ve işlev bilimsel fonksiyonlarını kolaylaştırmadığını, aynı zamanda öğrenmede ilerlemeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the emotional experiences of Turkish university students and to explore the role of academic emotions and academic achievement in self-regulated learning. The aim of the study was also to explore the relationship between academic emotions and self-regulated learning (SRL) in learning and taking a test in the course of before, during and after, taking into consideration department and gender as well as affective, cognitive, motivational and physiological component subscales of emotions.215 participants, who are normally the students of the Departments of the Faculty of Engineering, were in the preparatory class students of the School of Foreign Languages at Atatürk University in the academic year of 2011 - 2012. The data for this research were collected using the instruments of Achievement Emotions Questionnaire (AEQ) comprised by Pekrun, Goetz and Perry (2005) and Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ) prepared by Pintrich and DeGroot (1991).Results showed that emotions are important determinants of student behaviour and attitudes in self-regulated learning in terms of academic achievement.