Ütopyacı hiciv bağlamında Samuel Butler ve Erewhon
Samuel Butler and Erewhon in the context of utopian satire
- Tez No: 326864
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Hiciv ve ütopya türleri neredeyse edebiyatın kendisi kadar eskidir. Binlerce yıl süren bir gelenek içerisinde varlıklarını sürdürmeyi başaran bu iki edebi tür, var olandan daha iyi bir toplumsal yaşam arzu ederler. Bu bağlamda hiciv, kendisine konu olan toplumda bulunan ve düzeltmeyi amaçladığı bozuklukları ve çarpıklıkları ele alırken, ütopya ise yine var olan toplumun eksikliklerinden yola çıkarak bu eksikliklerin bulunmadığı ideal bir toplum portresi çizer. Bu nedenle, ütopyanın bir miktar hiciv, hicvin de bir miktar ütopya içermesi kaçınılmazdır. Bu noktadan hareketle, bu iki türün bir arada bulunduğu edebi yapıtlara ütopyacı hiciv ismini vermek yanlış olmayacaktır.Bu çalışmanın amacı, 19. yüzyıl İngiliz yazarlarından Samuel Butler'ın Erewhon adlı romanını ütopyacı hiciv bağlamında irdelemektir. Çalışmanın birici bölümünde Butler'ın yapıtta da önemli bir rol oynayan özyaşamöyküsünden kesitler, edebi kişiliği ve düşünce yapısı hakkında bilgi verilecektir. İkinci bölümde hiciv, üçüncü bölümde ise ütopya kavramları üzerinde durularak aralarındaki ilişkinin eklektik yapıya dönüştüğü ütopyacı hiciv ele alınacaktır. Çalışmanın son bölümünde ise Erewhon'un ütopyacı hiciv bağlamında bir incelemesi sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The literary forms of satire and utopia are almost as old as literature itself. Managing to survive in the literary tradition for thousands of years, both of these forms of writings desire a better social structure. In this context, whilst satire deals with the vices and follies, which it aims at correcting, of a society from which it stems from, while utopia is setting forth a defective society and portraying an ideal society without these defects. For this reason, it is inevitable that for satire to include utopia, and for utopia to include satire to some extent. In this respect, it will not be wrong to name the works, in which these literary forms exist together, as utopian satires.This study aims at examining, a 19th century English novelist, Samuel Butler?s Erewhon in the context of utopian satire. The first chapter ise concerned with the autobiographical sketch of Butler, which plays an important role in his prominent work; his literary career and thoughts are given. In the second chapter, the concept of satire, in the third chapter the theory of utopia is examined and by establishing an eclectic relationship between satire and utopia, the term utopian satire is mentioned. In the last chapter of the study, an examination of Erewhon in the context of utopian satire will be presented.