Turnasuyu ile Melet ırmağı arası kıyı bölgesinin jeomorfolojisi, Ordu
The geomorphology of the coastal area between Turnasuyu and Melet river, Ordu
- Tez No: 326924
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Turna Suyu ile Melet Irmağı arası (Ordu) kıyı bölgesinin jeomorfolojik özellikleri incelenmiştir. Çalışma alanı Doğu Karadeniz Bölümü'nün kuzeybatı ucunda, Melet Irmağı ile Turna Suyu'nun a?ağı çığırları arasındaki kıyı kesimidir. Araştırma sahasında kıyının uzunluğu 5,87 km, çalı?ma sahasının alanı 29,3 km2'dir.Çalışma esas itibariyle arazi gözlem ve incelemelerine dayanmaktadır. Ayrıca, uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemlerinden de faydalanılmı?tır. Arazi çalışmaları sırasında alınan kayaç, toprak, su ve bitki örneklerinin tespiti yapılmıştır. Ayrıca, Ordu meteoroloji istasyonu iklim verileri enterpolasyon yöntemiyle haritalanmış ve yorumlanmıştır.Nemli-ılıman Karadeniz iklimi görülen sahada anakaya çoğunlukla volkanik ve tortul kayaçlar ile alüvyonlardan oluşmaktadır. ?nceleme alanında alüvyal, kolüvyal ve gri-kahverengi podzolik topraklar gelişmiştir. Çalışma alanında doğal bitki örtüsü büyük kısmıyla tahrip olmuştur. Ancak, tarım yapılamayan sınırlı bir alanda ormanlar varlığını koruyabilmiştir.Alçak kıyı özelliği görülen sahada kıyı jeomorfolojisi, kıyının kullanım durumu, kıyılardaki yapılaşmalar ve bozulmalar incelenmiştir. Çalışma alanının en önemli morfolojik ünitelerini 250-300 m'ler arasındaki kıyı aşınım düzlüğü, 150-200 m'deki yüksek aşınım basamağı ile 40-80 m'lerdeki alçak aşınım basamağı oluşturmaktadır. Ayrıca, 8-10 m seviyelerinde akarsu taraçası gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the geomorphological features of the coastal area that is between Turna Suyu and Melet River (Ordu) are examined. The study area is the coastal area at the northwest end of Eastern Black Sea Region, between the Melet River and Turna Suyu's lower basin. At the study area the length of the coast is 5.87 km, and its scope is 29.3 km2.The study is basically based on field observation methods. Besides, remote sensing and geographic information systems are used. The rock, soil, water and plant samples collected during the study are identified. In addition, the climatic data of the Ordu weather station are mapped and interpreted by using interpolation method.In humid-mild climate of black sea region bedrock mainly consists of volcanic, sedimentary rocks and alluvium. On the bedrock, alluvial, colluvial and gray-brown podzolic soil originate. At the field of study natural vegetation is mostly destroyed. However, forests could survive in a limited non-agricultural area.At the low-lying coastal area, coast geomorphology, usability of the coast, formations and distortions are examined. The coastal erosion surface between 250-300 meters, the high-erosion step between 150-200 meters and low- erosion step between 40-80 meters, which have occurred as a result of climate changes at Pleistosen, constitute the most important morphological units in the study. In addition to that levels of 8-10 m river terrace emerge.