Kıyı boyu sediment taşınımının modellenmesi
Numerical modelling of longshore sediment transport
  1. Tez No: 180303
  2. Yazar: MEHMET ÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, zamana ve yere göre değişebilen rüzgar dalgaları ve suseviyesindeki değişimler etkisiyle oluşan kıyı boyu sediment taşınımı ve bununsonucunda kıyı çizgisinde meydana gelen değişimler incelenmiş ve sayısalolarak benzeştirilmiştir. Benzeştirmelerde, dalgakıran, açık deniz dalgakıranı,deniz duvarı, iskele, mahmuz gibi çeşitli kıyı yapılarının etkilerinibenzeştirebilen GENESIS sayısal modeli kullanılmıştır. Model uygulamalarındaçalışma alanı olarak Ordu ili Cumhuriyet ve Turna Suyu Mahalleleri sınırlarıiçerisinde yer alan kıyı bölgesi seçilmiştir. Ordu iline ait 16 yıllık (1990-2005)saatlik ortalama rüzgar verileri kullanılarak yöreye ait rüzgar ve dalga iklimibelirlenmiş, dalga etkisiyle kıyı bölgesinde meydana gelen sediment taşınımmiktarları ve mevcut durumdaki kıyı yapılarının, Ulaştırma Bakanlığı SamsunBölge Müdrülüğünün (UBSBM) kıyı bölgesindeki hasarı önlemek amacıylaönermiş olduğu yapıların ve diğer alternatif tasarımların kıyı bölgesindekietkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study longshore sediment transport and resultant shoreline changes havebeen investigated and numerically simulated under the effect of wind waves thatchange in time and in space and under the effect of water level changes. In thesimulations, numerical model GENESIS that includes the effects of coastalstructures like breakwaters, offshore breakwaters, sea walls, piers and groins.Model has been applied to shoreline of coastal city Ordu, Cumhuriyet andTurna Suyu Province. Long term wind analysis has been performed based on 16years(1990-2005) period hourly averaged wind data of Ordu and wind climatehas been determined. The longshore sediment transport rates and effects ofexistent coastal structures on the shoreline have been investigated. The shorelinechanges due to coastal structures proposed by Ministry of Transport SamsunRegional Directorate (UBSBM) to protect the shoreline have been analysed.Other alternative coastal structures have been proposed to protect the shorelineand their effects have been simulated.