Abdülkadir el-Kadirî ve Vesîle adlı eseri
Abdülkadir el-Kadirî and Vesîle
- Tez No: 326963
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Abdülk?dir el-K?dirî XIX. yüzyılda yaşamış Osmanlı'nın yetiştirdiği âlim ve mutasavvıflardan biridir. Bu çalışmada, Abdülk?dir el-K?dirî, Kâdiriyye Tarikatına ait evrâdı şerh ettiği ?Vesîle? adlı eseri ve tasavvufî düşünceleri incelenmiştir.Çalışmamız üç Bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümünde müellifin ?Vesîle? adlı eseri ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci Bölümde tarikat geleneğinde ve Kâdiriyye Tarîkatında evrâd konusu işlenmiş, müellifin şerh ettiği zikirlere yer verilmiştir. Üçüncü Bölümde Abdülk?dir el-K?dirî'nin değindiği tasavvufî kavramlar çerçevesinde görüşlerine yer verilmiştir.Bu çerçevede çalışmamızda; zikir, esmâü'l-hüsna, Allah Teâlâ'nın sıfatları ve salavât terimleri; âyetler, hadisler ve tasavvuf klasikleri ışığında incelenmiştir. Son olarak da bu kavramlara müellifin yaklaşımları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Abdülk?dir el-K?dirî is one of the scholars and the Sufis of the 19th century raised by the Ottoman Empire.This study analyzes Vesîle by Abdülk?dir el-K?dirî in three chapters. While the first chapter presents the life of the author and his work ?Vesîle?, the second chapter analyzes awrad (recitations) in Qadiriyya tariqa (order). The final chapter Abdülk?dir el-K?dirî?s includes the views of the author in relation to the Sufi concepts he touches upon.Within this framework, Sufi concepts such as dhikr, Names of Allah, attributes of Allah and salavat are studied in the light of verses of the Quran, hadith and Sufi classics. Finally, the author?s approach to these concepts is determined.