Türkiye'de sigorta şirketlerinin kurumsal yatırımcı olarak finansal piyasalardaki etkinliğinin veri zarflama analizi ile ölçümü
The efficiency measurement with data envelopment analysis of insurance companies as institutional investor the financial markets in Turkey
  1. Tez No: 326962
  2. Yazar: ESRA HORASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN BERNA İPEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sigorta sektörü, finansal sistem içerisinde ekonomiye fon yaratma bakımından büyük önem taşıyan ve bu sayede ekonominin gelişmesi için itici güç oluşturan bir sektördür. Bu nedenle, bu sektörün bir ülkedeki gelişiminin yanı sıra, sektörde faaliyet gösteren şirketlerin elde ettikleri gelirleri yatırımlara yönlendirme konusunda uygun davranmaları da büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmada, 2010 yılı itibariyle Türk sigorta sektöründe faaliyet gösteren hayat dışı sigorta şirketlerinin göreli etkinlikleri Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak ölçülmüş, elde edilen sonuçlara göre etkin ve etkin olmayan şirketler ile sektörün ortalama etkinlik düzeyi belirlenmiş ve etkin olmayan şirketlerin etkin olabilmeleri için de girdi-çıktı düzeylerinde ne kadar değişim yapmaları gerektiği tahmin edilmiştir.Ekonomiye fon yaratan önemli bir kaynak olması açısından sigorta sektörünün finansal sistem içerisindeki payı arttırılmalı, ekonomiyi yönetenler tarafından bu yönde gerekli düzenlemeler yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Insurance sector is crucial in funding for economy within financial system and therefore it becomes the driving force for economic development. Thus, it is really important for active companies in sector to invest their income as well as for the development of this sector.In this research, relative efficiencies of active non-life insurance companies in Turkish Insurance sector have been measured by using Data Envelopment Analysis (DEA) as the year of 2010. According to the results, active and non-active companies and average activity level of the sector have been identified. It was also estimated how much change non-active companies should make in their input-output levels to become active.As an important source for funding the economy, the share of insurance sector in the financial system should be increased, economic rulers should make the necessary adjustments in this field.