Zirkonyum dioksit kristalinin yapısal ve mekaniksel özelliklerinin incelenmesi
Analysis of structural and mechanical properties of zirconium dioxide crystal
  1. Tez No: 326989
  2. Yazar: SELMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESTAN KALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında Zirkonyum Dioksit (ZrO2) kristalinin yapısal ve mekanik özellikleri ab-initio metoduyla incelenmiştir. Hesaplamalar Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT), Kohn ? Sham denklemleri, pseudopotansiyel teorisi üzerinde kurulmuştur. Değiş-tokuş ve korelasyon enerjisi terimi için Genelleştirilmiş Eğim Yaklaşımı (GEY) kullanılmıştır. Bu yaklaşımın içindeki değiş-tokuş ve korelasyon fonksiyoneli için ise Perdew, Becke ve Ernzernhof'un birlikte geliştirdikleri PBE formu kullanılmıştır. Hesaplamalar Viyana ab-initio simülasyon programı [Vienna Ab-initio Simulation Package (VASP)] kullanılarak yapılmıştır. Hesaplamalarda katılar için en çok kullanılan durum denkleminden biri olan 3. mertebe Birch ? Murnaghan durum denklemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural and mechanical properties of the zirconium dioxide (ZrO2) are investigated. Calculations are set on Density Functional Theory (DFT), the equations of Kohn ? Sham and, Pseudopotential Theory. General Gredient Approximation (GGA) is used for exchange and correlation functionals. As Exchange ? Correlation functionals, it?s used in the form of PBE improved by Perdew, Becke and Ernzernhof. To make calculations, Vienna Ab-inito Simulation Package (VASP) is used. Third order Birch ? Murnaghan equation of state is used to determine the structural properties of ZrO2 studied in this thesis.