Farklı yağ kaynaklarının yumurtacı tavuklarının yumurta ve bazı dokularının yağ asidi kompozisyonu ve CLA miktarlarına etkileri
Effects of different fat sources on fatty acid composition and CLA content of some tissues and eggs of laying hens
- Tez No: 327019
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Farklı yağ kaynaklarının yumurtacı tavukların yumurta ve bazı dokularının yağ asidi kompozisyonu ve CLA miktarlarına etkileri gaz kromatografik metotla araştırılmıştır. Yumurta ve bazı dokularda toplam 30 farklı yağ asidi belirlenmiştir. Bu yağ asitleri C 8 ile C 22 arasında değişiklik göstermiştir. Yumurtacı tavukların rayonlarına hayvansal yağ, özellikle kuyruk yağı ilavesi ile yumurta, deri, but ve göğüs etinin toplam CLA miktarı istatistiksel olarak abdominal yağ haricinde önemli derecede yükselmiştir. Yumurtalar ve analizlenen tüm dokuların CLA miktarı 90. günde, 30. ve 60. güne nazaran yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effects of different fat sources on fatty acid composition and CLA contents of eggs and some tissues of laying hens were investigated by gas chromatographic method. Toplamly 30 different fatty acids were determined in fatty acid compositions of eggs and some tissues. These fatty acids were varied between C 8 - C 22. When animal fats especially tallow fat added to ratios of laying hens, toplam CLA contents of eggs, skins, thigh and breast muscle, except abdominal fats were significantly increased. CLA content of eggs and all tissues analysed were found to be higher percentages in 90th day than those of 30th nd 60th day.