Elektrokromik uygulamalarda kullanılabilecek Diaminobenzo[c]sinolin-5-oksit temelli yeni polimer ve polimer kompozitlerinin üretimi ve karakterizasyonu.
Production and characterization of a new diaminobenzo[c]cinnolines-5-oxide based polymer and polymer composites that used in electrochromic applications
  1. Tez No: 327024
  2. Yazar: FAHRİYE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Poli-3,8diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit polimeri(PDAOX) ve Poli-3,8diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit-Au(PDAOX/Au) polimer kompoziti potansiyodinamik polimerizsyon yöntemi ile elektrot yüzeyinde sentezlenmiştir. PDAOX ve PDAOX/Au kompozit örneklerinin karakterizasyonları sırasıyla elektrokimyasal teknikler, Fourier Transform Infrared Spektrofotometresi (FTIR) ve Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Monomerin elektrokimyasal polimerizasyonu tetra-n-butil amonyum perklorat (TBAP) destek elektroliti varlığında Metilenklorür, Dimetilsülfoksit, Nitrobenzen ve Dimetilformamid ortamlarında sürekli gerilim taraması yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Filmlerin iletkenlikleri dört-nokta tekniği ile belirlenmiştir. Dönüşümlü Voltametri (CV) ve UV-VIS Spektrofotometresi yöntemleri monomerin ve polimerin elektrokimyasal davranışını ve redox tepkimelerini incelemek için kullanılmıştır. Elektrokimyasal polimerizasyon sonucunda elde edilen iletken polimerlerin elektrokromik özellikleri spektroelektrokimya, kinetik ve kolorimetri çalışmaları ile incelenmiştir. Sonuçlar PDAOX polimeri ve PDAOX/Au polimer kompozitlerinin elektrokromik özelliğe sahip olduklarını göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Elektrokimyasal polimerizasyon; Spektroelektrokimya; Elektrokromizm; Diaminobenzo[c]sinnolin
Özet (Çeviri)
In this work , Poli-3,8diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit polymer ve Poli-3,8diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit-Au polymer compozite films were synthesized on electrode surface by using potentiodynamic method. The characterization of PDAOX polymer and PDAOX/Au polymer compozite samples were also achieved by employing Electrochemical Techniques, Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Scanning Electron Microscope (SEM) Techniques. Electrochemical polymerization in the presence of tetra-n-butil amonyum perklorat (TBAP) was achieved in Methylenechloride, Dimethylsulfoxide, Nitrobenzene and Dimethylformamide solvent-electrolyte couple via potentiodynamic method. Conductivities of the polymer films were measured by four probe technique. Cyclic Voltammetry (CV) and Ultraviolet?Visible Spectroscopy were used to investigate electrochemicalbehavior of the monomer and polymers of redox reactions. After electrochemical polymerizations, the electrochromic properties of the conducting polymers were investigated via spectroelectrochemistry, kinetic and colorimetry studies. The electrochromic properties of the conducting polymers were investigated via spectroelectrochemistry, kinetic and colorimetry studies. Results showed that the PDAOX polymer and PDAOX/Au polymer composits have electrochromic properties. Keywords : Electrochemical polymerization; Spectroelectrochemical properties; Elektrokromism; Diaminobenzo[c]sinnolin.