Sübstitüe edilmiş kitosanların metal adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigate the adsorption properties of metal by substituted chitosan
- Tez No: 327026
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, kitosan ve sübstitüe edilmiş kitosanların sulu çözeltilerden metal uzaklaştırmasında adsorban olarak kullanılması amaçlanmıştır. Kitosandan çıkılarak çaprazbağlı kitosan literatürlere uygun bir şekilde elde edilmiştir. Elde edilen çaprazbağlı kitosan ECH ile reaksiyonu sonucu CCTS-ECH elde edilmiştir. CCTS-ECH bileşiği ile sentezlenen Schiff bazlarının (N,N'-bis(2,5-dihidroksi-benziliden)-1,5diaminonaftalin: DHDN, N,N'-bis(2,5-dihidroksibenziliden)-4,4'-diaminobifenilmetan: DHDPM, N,N'-bis(2,5-dihidroksibenziliden)-1,2-diaminoetan: DHSalen ve N,N'-bis(2,5-dihidroksibenziliden)-1,3-fenilendimetanamin: DHSalomphen) uygun şartlardaki reaksiyonları sonucu ligandlar sentezlenmiştir. Literatürlerde rastlanılmayan bu ligandlar, benzer literatürlerden faydalanarak orijinal olarak sentezlenmiştir. Kitosan ve sübstitüe edilmiş kitosanların metal konsantrasyondaki performansları karşılaştırılacaktır. Batch metoduna göre yapılacak bu çalışmada metal iyonlarının sulu çözeltilerden farklı deneysel koşullarda uzaklaştırılması araştırılacaktır. Kitosan ve sübstitüe edilmiş kitosanlara ait adsorpsiyon kapasiteleri başlangıç metal iyonu konsantrasyonları, pH, zaman ve adsorban dozunun adsorpsiyona etkileri araştırılacaktır.Cu(II), Ni(II), Cd(II) ve Cr(VI) metal-sorpsiyon işlemlerinde denge sorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich ve Langmuir sorpsiyon izotermleri kullanılarak çizilmiş ve bu izotermlerden adsorpsiyon parametreleri (k, n, Q0 ve b) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to utilize chitosan and its substituted derivative as an adsorbent to remove metal ions from its aqueous solutions. Crosslinked chitosan was obtained in a manner consistent with the literature. By reacting crosslinked chitosan with ECH, CCTS-ECH was synthesized. Ligands were synthesized by reacting CCTS-ECH with synthesized Schiff bases (N,N'-bis(2,5-dihydroxybenzylidene)-1,5-diaminonaftalane: DHDN, N,N'-bis(2,5-dihydroxybenzilydene)-4,4'-diaminodiphenylmetane: DHDPM, N,N'-bis(2,5-dihydroxybenzylidene)-1,2-diaminoetan: DHSalen ve N,N'-bis(2,5-dihydroxybenzilydene)-1,3'-phenylenedimetanamine: DHSalomphen) under certain conditions. These ligands, which are not observed in the literature, were first synthesized following similar procedures in the literature. The metal ion adsorption capacities of chitosan and substituted chitosan were compared. Removal of metal ions from its aqueous solutions was investigated under different experimental conditions in a batch system. The effects of initial metal ion concentration, pH, adsorption time and adsorbent dosage on the metal ion adsorption capacity of chitosan and substituted chitosan were investigated.The isotherm curves of equilibrium sorption of Cu(II), Ni(II), Cd(II) and Cr(VI) metal-sorption process are drawn by using Freundlich and Langmuir sorption isotherms, and the adsorption parameters (k, n, Q0 ve b) were calculated from the isotherms.