Kamu taşınmaz mallarını değerleme yöntemleri
The appraising methods of public property
  1. Tez No: 327027
  2. Yazar: ZEKİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Taşınmazların bilimsel teknik yöntemlerle güncel ve güvenilir verilere dayalı olarak belirlenen değerleri, vergi hesaplamaları, kamulaştırma, sermaye piyasası uygulamaları, kentsel dönüşüm, imar uygulamaları, ayni hak tesisi vb. gibi pek çok etkinliğin dayanağını oluşturmaktadır. Bu nedenle taşınmaz değerlerinin tarafsız, doğru ve güvenli biçimde belirlenmesi, güncel tutulması, kamu ekonomisi, toplumsal sorunlar, kamu yönetimi ve ülkemizin planlı kalkınması için büyük önem taşımaktadır.Bu tez çalışmasında; mülkiyetinde Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük taşınmaz mal stokunu bulunduran Milli Emlak Genel Müdürlüğünde yapılan değerleme işlemleri hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The determined scientific and technical values of properties which are based on current and reliable data constitute the basis for various events such as tax calculations, expropriation, capital market practices, urban renewal, zoning applications, establishment of real right and etc.In this context; the values of properties which are based on objective, accurate and safe determination, kept up to date, are of great importance for public economics, social issues, public administration and our countries planned development.In this thesis, it gives information about the valuation processes of GNDP( General Directorate of National Property ) which contains the largest real estate stock in the Republic of Turkey.