Bor uygulamasının bezelye genotiplerinin temel fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri üzerine etkisi
Physiological and biochemical features of pea genotypes under of boron aplication
  1. Tez No: 327032
  2. Yazar: HAYRİYE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bezelye genotiplerine farklı seviyede uygulanan borun gövde ve kök'ün yaş, kuru ağırlık ve uzunlukları bor uygulamasında en fazla azalma oranları S2 hat ve Taşkent çeşidinde, bitkilerde en yüksek bor konsantrasyonu 200 mg B kg-1 dozunda ve S2 hattında tespit edilmiştir. Bor uygulamasına bağlı olarak, katalaz aktivite değerlerinin 3. gün yapılan örneklemede 602-1 bezelye hattında azalma gösterirken, 7. günde B uygulamalarıyla artış gösterdiği, POX aktiviteleri genel olarak B dozundaki artışlarla azalma gösterdiği belirlenmiştir. Bezelye hat ve çeşitlerinde 0. gün örneklemelerinde prolin ve malondealdehit değerleri en yüksek 602-1 ve S2 hatlarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most prominant reductions in the shoot and root dry weights and plant heights were determined from the samples of the pea line S2 and the variety Taşkent that were treated with 200 mg B kg-1 dosages. The samples of the line S2 accumulated the highest boron concentrations within their tissues under the same high B treatment conditions. While the catalase activities of the samples from the pea genotypes 602-1 was decreased at the samples on day 3, the activities of the samples were increased on day 7 with B treatments. In general, POX activities were reduced in all the samples with increasing B concentrations. Proline and malondialdehyde contents of the genotypes were the highest at the samples of the genotypes 602-1 and S2 on day 0.