Doğal ürünlerle zenginleştirilmiş yerel diatom toprağı formülasyonlarınındepolanmış tahıl zararlılarının mücadelesinde kullanım olanakları
Using local diatomaceous earth formulations enhanced with natural productsfor controlling stored grain insects
- Tez No: 941967
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de geliştirilen yerel bir diatom toprağı formülasyonu olan Detech® (DE) ve mikronize edilmiş versiyonu Detech®-Mikron (DE-M)'un, doğal kökenli bileşenlerle (boraks, meşe külü, bezelye unu, silika jel, azadirachtin ve Beauveria bassiana) farklı oranlarda (1:1, 3:1, 19:1) karıştırılarak depolanmış ürün zararlılarına karşı insektisidal etkinliğini değerlendirmektedir. Biyolojik testler; Sitophilus oryzae, Tribolium confusum, Rhyzopertha dominica erginlerini ve Plodia interpunctella ergin ve larvalarını kapsamış, biyolojik denemeler laboratuvar (25±1°C sıcaklık ve %65±5 nispi nem) ve yarı-ticari koşullarda gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde yürütülen biyolojik testlerde, standart Detech® formülasyonu ile doğal ürünlerin karışımlarına kıyasla, mikronize edilmiş Detech®-Mikron formülasyonlarının genel olarak daha yüksek insektisidal etki gösterdiği belirlenmiştir. Detech® +Boraks (DE+Br) karışımları, özellikle Plodia interpunctella ergin bireylerine karşı %87,1 ile %100 arasında değişen yüksek mortalite oranları ile etkili bulunmuştur. Ancak bu karışımlar, diğer zararlılar üzerinde (DE+ Br (1:1) uygulaması dışında) oldukça düşük düzeyde insektisidal etki göstermiştir. Detech® ve bezelye unu (DE+ Bz) karışımları, P. interpunctella erginlerinde (%15,5 - %66,6) ve larvalarında (%69,7 - %86) daha etkili olurken, test edilen üç Coleoptera zararlısına karşı oldukça etkisiz kalmıştır. Benzer şekilde, Detech® ve meşe külü (DE +M) kombinasyonları, S. oryzae, T. confusum ve R. dominica ergin bireylerinde düşük mortalite oranları ile yetersiz bir insektisidal etki sergilemiştir. Buna karşın, aynı kombinasyonlar P. interpunctella ergin ve larvalarına karşı daha yüksek etkinlik göstermiştir. Bu bölümde elde edilen düşük ve değişken insektisidal etkiler doğrultusunda, ortalama partikül çapı (d₅₀) 14,061 µm olan standart Detech® formülasyonu, yüksek enerjili bir öğütücü (jet mill) kullanılarak yeniden işlenmiş ve ortalama partikül çapı (d₅₀) 7,345 µm olan Detech®-Mikron formülasyonu elde edilmiştir. Bu iyileştirilmiş formülasyon, sonraki tüm denemelerde kullanılmıştır. Laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen testler, çeşitli doğal bileşenlerle zenginleştirilen Detech® ve mikronize Detech®-Mikron (DE-M)'un farklı zararlı türlerine karşı değişen etkinlik düzeyleri sergilediğini ortaya koymuştur. Biyolojik testlerde, özellikle DE-M ile hazırlanan silika jel (DE-M +S) ve meşe külü (DE-M +M) kombinasyonları, 19:1 oranında yüksek sinerjistik etki göstermiştir. R. dominica üzerinde %100, P. interpunctella üzerinde %97.6–%100, T. confusum üzerinde %51.1–%88.8 ve S. oryzae üzerinde %31–%73.3 oranlarında ölüm gözlenmiştir. Yarı-ticari koşullarda da bu iki karışım formülasyonu, düşük dozda (300 ppm) dahi tüm hedef zararlılar üzerinde %100'e ulaşan popülasyon baskılanması sağlamıştır. Dane zararları %3'ün altına inmiş, danelerin çimlenme oranları ise %98.4 ve üzeri düzeylerde kalmıştır. Çalışma, partikül boyutunun küçültülmesiyle DE'nin biyolojik etkinliğinin anlamlı düzeyde arttığını ve doğal katkı maddeleriyle sinerjistik karışımlar oluşturularak düşük dozda bile yüksek etkinlik sağlanabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda bu karışım uygulamaları ürünün çimlenme kapasitesi ve kalitesi üzerinde olumsuz etki yaratmamıştır. Bu bağlamda DE-M:M ve DE-M:S formülasyonlarının hem etkili zararlı kontrolü hem de tahıl kalitesini koruma açısından umut vadeden doğal insektisit adayları olduğu ortaya konmuştur. Bu bulgular, sürdürülebilir zararlı yönetimi kapsamında yeni nesil doğal formülasyonların geliştirilmesi açısından önemli bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the insecticidal efficacy of a locally developed diatomaceous earth formulation from Turkey, Detech® (DE), and its micronized version, Detech®-Micron (DE-M), when combined at different ratios (1:1, 3:1, 19:1) with natural-based substances (borax, oak ash, pea flour, silica gel, azadirachtin and Beauveria bassiana) against stored-product pests. The biological assays were conducted under laboratory and semi-commercial conditions, targeting adult Sitophilus oryzae, Tribolium confusum, Rhyzopertha dominica, and both adult and larval stages of Plodia interpunctella. In the initial phase of the study, biological assays revealed that the micronized Detech®-Micron formulations generally exhibited higher insecticidal efficacy compared to both the standard Detech® formulation and its mixtures with natural products. The Detech® + Borax (DE+Br) combinations demonstrated highly effective results against Plodia interpunctella adults, with mortality rates ranging from 87.1% to 100%. However, they showed considerably lower efficacy against the other pest species, except for the DE+Br (1:1) treatment. Mixtures of Detech® with pea flour (DE+B) showed relatively higher efficacy against P. interpunctella adults (15.5%–66.6%) and larvae (69.7%–86%) but were largely ineffective against the three tested coleopteran pests. Similarly, the combination of Detech® and oak ash (DE+M) resulted in low mortality rates in S. oryzae, T. confusum, and R. dominica adults, indicating limited insecticidal activity. However, this combination was more effective against P. interpunctella adults and larvae. Based on the low and variable insecticidal efficacy observed in this section, the standard Detech® formulation with a mean particle size (d₅₀) of 14.061 µm was reprocessed using a high-energy grinder (jet mill), resulting in the Detech®-Micron formulation with a reduced mean particle size (d₅₀) of 7.345 µm. This improved formulation was used in all subsequent experiments. The laboratory tests demonstrated varying degrees of insecticidal activity for DE and DE-M combinations, depending on the pest species. Among the tested formulations, DE-M combined with silica gel (DE-M + S) and oak ash (DE-M + M) at a 19:1 ratio exhibited strong synergistic effects. Complete mortality (100%) was observed in R. dominica, while P. interpunctella showed 97.6–100%, T. confusum 51.1–88.8%, and S. oryzae 31–73.3% mortality. Under semi-commercial conditions, these two mixture formulations provided population suppression reaching 100% on all target pests even at low doses (300 ppm). Grain damage remained below 3%, and germination rates exceeded 98.4%. The findings indicate that micronization significantly enhances the biological efficacy of DE and combining it with natural additives in synergistic mixtures allows for effective control at low doses. Moreover, these mixtures did not adversely affect seed germination or overall grain quality. Therefore, DE-M:M and DE-M:S are promising natural insecticide formulations with potential for effective pest management and grain preservation. These results provide a significant basis for the development of new-generation natural pest control formulations within the context of sustainable pest management.