Doğal olarak üretilen yoğurtlardan izole edilen Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delburieckii subsp bulgaricus'un bakteriyosin üretme yeteneklerinin belirlenmesi ve ürettikleri bakteriyosinlerin karakterizasyonu
Determination of bacteriocin producing ability of Streptococcus thermophilus and Lactobacillus delburieckii subsp bulgaricus that isolated from naturally produced yoghurt and characterization of these bacteriocin
- Tez No: 327031
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada doğal olarak üretilen yoğurttan izole edilen Streptococcus thermophilus ve Lactobacillus delbrueckii subps. bulgaricus izolatlarının çeşitli patojenler üzerine antimikrobiyal etkinliği belirlenmiştir. Bu çalışmada öncelikle agar difüzyon, disk difüzyon ve agar sandviç olmak üzere 3 farklı metot test edildi. Agar sandviç metodu en uygun metot olarak seçildi. Laktik asit bakterileri' nin bakteriyosin benzeri madde üretimi için optimum koşullar; 30 oC?37 oC, pH 6.5?7.5 olarak tespit edilmiştir. Streptococcus thermophilus izolatlarının ürettiği bakteriyosin benzeri maddelere en duyarlı test bakterisi Salmonella typhmurium olarak değerlendirilirken, en dirençli test bakterisi ise Bacillus cereus olarak değerlendirilmiştir. Lactobacillus delbrueckii subps. bulgaricus izolatlarının ürettiği bakteriyosin benzeri maddelere ise en duyarlı bakteri Enterococcus faecalis iken en dirençli test bakterisi Bacillus cereus olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study were determined Streptococcus thermophilus and Lactobacillus delbrueckii subps. bulgaricus isolates that isolated from naturally produced yoghurt antimicrobial activity on different pathogens. Agar diffusion, disc diffusion and agar sandwich in for 3 different method were tested. Agar sandwich method were chosen as convenient method. The optimum conditions for Lactic acid bacteria to produce bacteriocin like substance were determined as 30 oC?37 oC, pH 6.5- 7.5. The test bacteria which are most sensitive to bacteriocin like substances that produced by Streptococcus thermophilus is Salmonella typhmurium while Bacillus cereus is evaluated as most resistant test bacteria. The test bacteria which are most sensitive to bacteriocin like substances that produced by Lactobacillus delbrueckii subps. bulgaricus is Enterococcus faecalis while Bacillus cereus is evaluated as most resistant test bacteria