Bor uygulamasının mısırın verim ve bazı tane kalite özellikleri üzerine olan etkilerinin belirlenmesi
Effects of boron application on yield and some grain quality characteristics of maize
  1. Tez No: 705774
  2. Yazar: HAMİDE ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KONUŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma topraktan ve yapraktan bor uygulamasının mısırın tane ve tane kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek için 2019 yılı ana ürün mısır yetiştiriciliği döneminde yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Toprağa 300, 600, 900 ve 1200 g da-1 dozunda ana parsellere, yapraklara ise 300 ve 600 g da-1 dozunda alt parsellere bor uygulaması yapılmıştır. Tane kalite özelikleri için koçanlar rastgele seçilmiştir. Denemede SY Performer mısır çeşidi kullanılmıştır. Koçanlar elle hasat edilmiştir ve rastgele analizler için seçilmiştir. Topraktan ve yapraktan bor uygulaması sonucunda tane kalite özellikleri artmıştır. En yüksek tane verimi 1200 g da-1 topraktan bor ve 600 g da-1 yapraktan bor uygulamasında belirlenmiştir. Sonuç olarak yüksek tane verimi ve kalite özellikleri için topraktan ve yapraktan birlikte bor uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to study the effect of soil and foliar application of boron (B) on the yield and quality traits of maize in 2019 at Hatay (East Mediterranean region), Turkey. The experiment was carried out in a split plot design with three replications. The experiment was consisted five levels of soil-applied boron (0, 300, 600, 900, 1200 g da-1) which was subjected in the main plots, and three levels of foliar applied boron (0, 300, 600 g da-1) which was assigned in the sub-plots. Performance maize genotypes were used. Ears were harvested and selected randomly for analysis of grain quality. Soil and foliar application of B was improved the grain yield, yield components. The highest grain yield was achieved by 1200 g da-1 of soil applied B and 600 g da-1 of foliar applied boron. Consequently, Boron fertilizer should be applied in soil as basal dose as well as foliage to achieve the maximum grain yield and quality properties of maize under investigation conditions.