Çeşitli organik bileşiklerin ikinci ve üçüncü-mertebe çizgisel olmayan optik özelliklerinin araştırılması
The investigation of second and third-order nonlineer optical properties of various organic compounds
- Tez No: 327070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Fransa'da bulunan Angers Üniversitesi, Fen ve Moleküler Teknolojiler Enstitüsü, Çizgisel Olmayan Optik Laboratuvarı'nda sentezlenmiş olan çeşitli moleküllerin elektrik dipol momentleri, statik birinci yüksek kutuplulukları, statik ve dinamik çizgisel kutuplulukları ile ikinci yüksek kutuplulukları ab-initio kuantum mekaniksel metodlar kullanılarak hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda bulunan sıfırdan farklı elektrik dipol moment değerleri, araştırılan bileşiklerin kutuplu yapıda olduklarını ortaya çıkarmıştır. Moleküler orbital hesaplamalar ile çalışılan bileşiklerin mikroskobik ikinci ve üçüncü-mertebe çizgisel olmayan optik davranışlarını ifade eden sıfırdan farklı yüksek kutupluluklara sahip oldukları gösterilmiştir. Tez çalışmasında elde edilen hesaplama sonuçları, Fransa'daki Çizgisel Olmayan Optik Laboratuvarı'nda bulunan deneysel değerlerle mantıklı bir şekilde uymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electric dipole moments, static first hyperpolarizabilities, static and dynamic linear polarizabilities and second hyperpolarizabilities of various molecules synthesized at Angers University, Institute of Molecular Technologies, Nonlinear Optic Laboratory, in France have been calculated using ab-initio quantum mechanical methods. The computational results revealed that the investigated compounds have polar structures due to nonzero electric dipole moment values. It has been shown by the ab-initio molecular orbital calculations that the studied compounds have nonzero hyperpolarizabilities, indicating microscopic second and third-order nonlinear optical behavior. The calculation results in this thesis study are in reasonable accordance with the experimental one found at the Nonlinear Optic Laboratory in France.