Bafra balık gölleri'nden Ulugöl'de tatlısu ıstakozu (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823)'nun bazı populasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some population parameters of freshwater lobster (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) in Ulugöl, one of the Bafra fish lakes
  1. Tez No: 327088
  2. Yazar: GÜLŞEN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARAYÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Arastırmada Bafra Ulugöl'den Temmuz 2010-Temmuz 2011 tarihleri arasında toplam 378 adet kerevit örneklenmistir. Kerevitlerin biyometrik ölçümleri yapılmıs,yumurta, et verimi, hastalık ve anomalilere iliskin veriler toplanmıstır. Mevcut çalısmada toplam 378 adet kerevitin 198 adedi disi, 180 adedinin ise erkek oldugu veaylara göre cinsiyet oranları arasındaki farkın önemsiz oldugu belirlenmistir (p>0.05).Kerevitlerin boy dagılımı incelenmis ve sefalotoraks boyu 22-83 mm toplam boy 80-156 mm aralıgında dagılım göstermistir. Ortalama sefalotoraks boyu disilerde50.96±0.46 mm, erkeklerde 51.31±0.66 mm ve tüm kerevitlerde 51.13±0.40 mm olarak bulunmustur. Abdomen uzunluk ortalaması disilerde 52.36±0.49 mm, erkeklerde 49.26±0.62 mm ve tüm bireylerde 50.87±0.40 mm olarak belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, total 378 crayfish were sampled from Bafra Ulugöl between July 2010 and July 2011. Biometric measurements were done such as eggs, meat efficiency, disease and anomalies. In this research, total 398 of crayfish, were examined 198 femaleand 180 male individual identified and the monthly difference between sex ratios were insignificant (p>0.05). Length frequency distribution of crayfish were examined and cephalothorax length was 22-83 mm, total length was 80-156 mm. Average cephalothorax length was 50.96±0.46 mm for female, 51.31±0.66 mm for male and51.13±0.40 mm for all individuals. Average abdomen length was 52.36±0.49 mm for female, 49.26±0.62 mm for male and 50.87±0.40 mm for all individuals.